Schizotypowe zaburzenie osobowości - W krainie dziwnych doświadczeń

 
 

Schizotypowe zaburzenie osobowości to stan cechujący się ekscentrycznym zachowaniem i myśleniem, przypominającym pewne aspekty schizofrenii, lecz w mniejszym stopniu nasilone. Nie występują pełne omamy ani urojenia, które są charakterystyczne dla schizofrenii. Niemniej jednak, osoby z tym zaburzeniem mogą doświadczać nietypowych doświadczeń zmysłowych i dziwnych myśli. Osoby z tym zaburzeniem mogą wykazywać dziwaczne przekonania oraz trudności w nawiązywaniu bliskich relacji. Mogą przejawiać kreatywność, ale też mogą być społecznie wyizolowane. Co ciekawe, schizotypowe zaburzenie osobowości mimo bliskiego krańca schizofrenii jest uznane wciąż za zaburzenie osobowości w Amerykańskiej Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych DSM-5, a w europejskiej ICD-10 istnieje tylko jako odmiana schizofrenii, a nie zaburzenie osobowości jako tako. Dlatego też z tego powodu posłużymy się klasyfikacją tylko amerykańską do ustalenia szczegółowej diagnozy tego zaburzenia.

Kryteria diagnostyczne DSM-5 (muszą być spełnione 5 z 9):

  • nastawienia ksobne, z wyłączeniem urojeń odnoszących

  • dziwne wierzenia lub myślenie magiczne, które wpływają na zachowanie i są niezgodne z normami danej kultury (np. zabobony, wiara w jasnowidztwo, a w wypadku dzieci i nastolatków dziwaczne fantazje i zainteresowania)

  • niezwykłe doświadczenia zmysłowe, z uwzględnieniem złudzeń fizjologicznych

  • dziwne myślenie i mowa (np. niejasne, szczegółowe, metaforyczne, kunsztowne lub stereotypowe)

  • podejrzliwość i nastawienia paranoidalne

  • niedostosowany lub ograniczony afekt

  • zachowanie lub wygląd, które są dziwaczne, ekscentryczne albo osobliwe

  • brak bliskich przyjaciół lub powierników innych niż krewni pierwszego stopnia

  • nadmierny lęk społeczny, który nie znika wraz z zacieśnianiem znajomości i kojarzy się raczej z objawami paranoidalnymi, niż z negatywnymi sądami na swój temat.

Przyczyny

Przyczyny schizotypowego zaburzenia osobowości nie są w pełni zrozumiane, ale wiąże się je z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Wczesne traumy, stres w okresie dojrzewania oraz nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu mogą wpływać na rozwinięcie tego zaburzenia.

Inne współwystępujące zaburzenia

Osoby z schizotypowym zaburzeniem osobowości mogą mieć większe ryzyko współwystępowania z depresją, zaburzeniami lękowymi oraz zaburzeniami nastroju.

Akceptacja i zrozumienie

Ważne jest zrozumienie, że osoby z schizotypowym zaburzeniem osobowości mogą być niezwykle twórcze i wrażliwe, jednak ich doświadczenia i myśli mogą być trudne do zrozumienia przez osoby bez tego zaburzenia. Wspierające środowisko i terapia mogą pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z tym zaburzeniem.

MB.


 
Previous
Previous

Jak leczyć schizotypowe & schizoidalne zaburzenie osobowości

Next
Next

Schizoidalne zaburzenie osobowości - Zamknięci w swoim świecie