Jak odkryć gdzie są twoje granice

 
 

Pilnowanie swoich granic jest podstawowym aspektem wysokiego poczucia własnej wartości, szacunku do siebie i fundamentalnego budowania miłości własnej. Mówienie “nie” i dbanie o siebie nie pozwalając innym przekraczać swoje granice jest formą dbania o siebie.

Wyobraź sobie, że twoje życie to ogród pełen pięknych kwiatów. W momencie kiedy nie masz płotu to każdy może wejść i podeptać twoje kwiaty kiedy chce. Dlatego tak ważne jest wybudowanie płotu wokół ogrodu, czyli swoich granic. Wpuszczając innych do środka kiedy zauważysz, że ktoś zaczyna deptać twoje kwiaty, czyli przekraczać twoje granice to twoim obowiązkiem jest wyprosić tą osobę ze swojego ogrodu, czyli innymi słowy pilnować swoich granic.

Pilnowanie swoich granic powinno być naszym obowiązkiem, a nie prawem.

Kiedy pozwolimy innym podeptać siebie i swoje kwiaty to stracimy szacunek do siebie i nasza samoocena będzie zależna od innych i od tego czy ktoś nas depta lub nie.

Problemem jest również sytuacja, w której nie znamy swoich granic i nie wiemy jak stawiać granice, bo po prostu nie wiemy kiedy one są przekraczane. I o tym jest dzisiejszy wpis.

Użyj poniższej tabeli, by spróbować odkryć swoje granice na różnych płaszczyznach swojego życia: zawodowej, rodzinnej, przyjacielskiej i związkowej. Jeśli twoja granica nie mieści się w żadnej kategorii stwórz swoją własną.

Najpierw wypisz granice, których jesteś pewien, że one cię dotyczą np. “Nie akceptuję zdrady” - w obszarze związku lub “Nie akceptuję mobbingu w postaci przemocy psychicznej, krzyku, wyzwisk, zastraszania, molestowania seksualnego w pracy” - w obszarze zawodowym. Następnie stwórz drugą tabelkę i wypisz te granice, których nie jesteś pewien i masz wątpliwość czy dotyczą ciebie.W ostatniej trzeciej tabelce wypisz rzeczy, których jesteś pewien, że jesteś z nimi w porządku.

Kiedy skończysz złap refleksję szczególnie nad drugą tabelką. Zastanów się na ile to co tam wypisałeś jest w zgodzie z tobą a na ile nie. Przeanalizuj to i wyobraź sobie jak się będziesz czuł w danej sytuacji. Jeśli źle to warto siebie zapytać dlaczego i być może z jakiegoś niezrozumiałego dla ciebie powodu nie jest to komfortowa sytuacja dla ciebie, czyli jest przekroczeniem twoich granic? Jeśli tak, to przenieś tą rzecz z tabelki drugiej do pierwszej, gdzie jesteś pewien swoich granic.

Poznając swoje granice nieustannie pytaj siebie jak się czujesz lub jak będziesz się czuł w danej sytuacji. Przeanalizuj tą tabelkę ze swoim terapeutą lub z bliską osobą, z której zdaniem się liczysz. I na zakończenie pamiętaj, że to co nie jest przekroczeniem granicy dla jednej osoby (a nawet większości) to może być dla ciebie, dlatego w ustalaniu swoich granic kieruj się głównie swoimi uczuciami względem tej sytuacji, a nie zdaniem większości.

 

 
Previous
Previous

Psychologiczne (i nie tylko) korzyści z biegania

Next
Next

Dekalog dbania o swoje zdrowie psychiczne