Jakiego fotografa ślubnego wybrać?

 
 

Zorganizowanie całego ślubu i rzeczy z nim związanych to musi być dla Was bardzo duży stres, a sprawienie by wszystko było idealne jak w Waszej wizji często jest trudniejsze niż się wydaje. Zakładając, że tort nie będzie taki jaki sobie wymarzyliście, że dekoracja będzie inne niż Wam się podobała najbardziej, że Wasz ulubiony zespół nie będzie dostępny w Waszym dniu ślubu, to to wszystko jest jednak do przeżycia i zaakceptowania. Ale co jeśli Wasze zdjęcia okażą się nie takie jakie sobie wymarzyliście lub co gorsza, okażą się katastrofą?

Nie mam absolutnie na myśli, że praca wedding plannera, florystki, czy cukiernika jest mniej ważna od pracy fotografa! Jest tak samo ważna! Rzecz w tym z tego co czytam na forach ślubnych to jednak fotograf według Was stanowi jeden z ważniejszych punktów na Waszej ślubnej liście, ponieważ to jego zdjęcia stanowią pamiątkę na całe życie. Dlatego też, tak ważne jest wybrać odpowiedniego dla siebie fotografa na swój ślub.

Co rozumiem przez "odpowiedniego dla siebie"? Nie rozumiem przez to fotografa idealnego z 20 letnim doświadczeniem, który robi zdjęcia na najwyższym poziomie technicznym. "Odpowiedniego dla siebie" rozumiem fotografa, którego praca i osobowość chwyta Was za serce, którego styl wzbudza w Was emocje. Jeśli praca fotografa z 20 letnim doświadczeniem wzbudza w Was zachwyt i pobudza Was w środku, to to jest właśnie on. Jeżeli nie, to idealnie techniczne zdjęcia nie sprawią, że będziecie przeżywać coś wspaniałego oglądając Wasz reportaż. 

By zobaczyć jakie pytania możesz zadać swojemu fotografowi ślubnemu kliknij tutaj.

Tutaj natomiast przeczytasz krok po kroku jak wygląda praca fotografa w dniu ślubu. 

Na jakiej podstawie powinniśmy wybrać odpowiedniego dla siebie fotografa ślubnego?

 

Osobowość 

Dlaczego uważam, że tak ważne jest poznać swojego fotografa przed ślubem? Dlatego, że będzie towarzyszył Ci w najważniejszym dniu Twojego życia. Czasem wystarczy umówić się na kawę, by porozmawiać i po prostu się poznać. Wtedy najczęściej ludzie odrazu wiedzą czy nadają na podobnych falach i czy fotograf jest po prostu sympatyczną osobą. Czemu uważam, że to jest ważne? Dlatego, że to buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli polubisz swojego fotografa, to mu zaufasz i będziesz czuć się lepiej i spokojniej na swoim ślubie. 

 

Styl

Drugi czynnik to styl. To o czym wspomniałem wcześniej. Wybierz taki styl fotografa, który rusza Cię za serce. To są Twoje zdjęcia i Twoja pamiątka na całe życie. Nie kieruj się opinią innych, poza własnymi uczuciami. Każdy z nas jest inny i ma inną emocjonalność.

Stylów fotografowania i edycji zdjęć prawdopodobnie jest tyle ile ludzi na świecie mających aparat. Każdy z nas jest inny i ma inne poczucie estetyki / kreatywności. Na podstawie jednak moich obserwacji innych prac fotografów za granicą i w Polsce udało mi się wyróżnić kilka głównych stylów, którymi cechują się fotografowie ślubni. Starałem się jak najbardziej wiernie odzwierciedlić obróbkę zdjęciową poszczególnych sposobów edycji.

Zanim jednak przejdę do konkretów wyróżnię dwa bardzo ogólne style:

Styl reportażowy - Styl ten charakteryzuje się fotografowaniem ślubu w najbardziej naturalny sposób jaki się da. Fotograf skupia się na łapaniu momentów takimi jakie są. Nie manipuluje zastanymi elementami i nie robi zdjęć pozowanych. Porusza się "w cieniu" tak, by goście i Państwo Młodzi jak najmniej odczuli jego obecność.

Styl tradycyjny - Styl tradycyjny charakteryzuje się przemyślanym planem. Fotograf szykuję sobie listę ujęć, które wykona np. detalu, sukienki itd. i realizuję plan krok po kroku. Wykonuje zdjęcia pozowane, grupowe, portrety Panny Młodej. Czasem manipuluje elementami, by lepiej wyglądały na zdjęciu.

Obecnie jednak bardzo często te style się przeplatają. Tak więc fotograf o stylu reportażowym, również może mieć listę obowiązkowych ujęć i poprosić Pannę Młodą o ustawienie się w lepszym świetle podczas przygotowań. Nie ma sztywnych reguł. 

Czas na bardziej konkretne style. Nazwy styli są moim wymysłem :)

 

Styl Jasny

Styl jasny charakteryzuje duża przewaga bieli. Zdjęcia są pełne życia, bardzo naświetlone, czasem nawet prześwietlone. W stylu tym raczej nie znajdziemy głębokich cieni i dużego kontrastu.

 

Styl nasycony

Styl ten charakteryzuje się bardzo nasyconymi kolorami. Barwa, szczególnie zieleni, słońca i nieba jest intensywniejsza niż w rzeczywistości. Zdjęcia charakteryzują się bardzo dużą dokładnością techniczną i detalem.

 

Styl vintage

Styl vintage charakteryzuje podstarzały i wypłowiały wygląd zdjęć. Mimo tego efektu zdjęcia są ostre i technicznie bardzo dobre. Wygląd vintage osiągany jest przez zmniejszanie kontrastu na zdjęciach, wybielanie czerni i wyciąganie postaci z cienia maksymalnie ile to możliwe. Na zdjęciach powstaje efekt charakterystycznej mgiełki.

 

Styl Dark Moody

Styl dark moody charakteryzuje fotografów, którzy lubią zdjęcia ciemniejsze, klimatyczne. Szukają w swoich kadrach głębszych cieni i bardziej kontrastowych scen. Przedstawiają sceny w bardzo kreatywny i artystyczny sposób według swojej wizji. W stylu tym perfekcjonizm i idealnie ostre zdjęcia ustępują miejsca klimatowi i atmosferze na zdjęciu. Fotografie te cechuje większa ilość ziarna / zaszumienia na zdjęciu. W stylu jasnym na pierwszy rzut oka rzucają się emocje takie jak: witalność, radość, szczęście, pozytywność i pełnia życia, tak w tym stylu jest nacisk na tajemniczość, intymność i niedopowiedzenia.

 

Styl filmowy

Styl ten charakteryzuję się bardzo subtelnymi ciepłymi kolorami. Zdjęcia są żywe i jasne, ale nie aż tak jak w stylu jasnym czy nasyconym. Nazwałem go stylem filmowym, ponieważ w stylu tym fotografowie często tworzą na zdjęciu klimat jak ze starego filmu, dodając ziarno, wyciszając jasne punkty na zdjęciu i dodając kontrastu. 

 

 

Czynniki na które również możesz patrzeć przy wyborze fotografa, to ilość lat doświadczenia, atrakcyjna cena czy sprzęt fotograficzny, ale pamiętaj o jednej rzeczy. I tym cytatem też zakończę ten artykuł :)

A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…
— Mały książe