Jak wybrać DJa na swoje wesele - wywiad

 
 
jak-wybrac-dja-na-wesele-3.jpg

W dzisiejszym artykule mam przyjemność podzielić się z Wami wywiadem, który udzielili mi chyba najbardziej rozrywkowi DJ-e jakich w życiu widziałem z Event2You. Zastanawiając się kogo chciałbym poprosić o wywiad długo się nie zastanawiałem do kogo napisać. Nigdy w życiu tak dobrze nie bawiłem się na weselu jak na tym z Nimi :) Poprosiłem chłopaków o odpowiedzenie na kilka pytań, które mogą mieć pary młode przed wybraniem DJa na swoje wesele. Mamy nadzieję, że odpowiedzi pomogą dać większy wgląd w to jak wygląda współpraca DJa z Młodą Parą.


To zaczymy!


Czy dj weselny z którym rozmawiasz na spotkaniu faktycznie będzie prowadził Twoje przyjęcie weselne?

Tak. Zawsze kiedy umawiamy spotkania z Młodymi Parami, staramy się, aby osoby, które będą prowadziły wesele były osobiście na spotkaniu. Jeśli chodzi o drugie spotkanie „chwilę” przed weselem, zwykle przyjeżdża jedna osoba, aby dograć wszystkie szczegóły.

Czy wybrany DJ chętnie umawia się na spotkanie przed podpisaniem umowy?

Jeśli chodzi o spotkanie przed podpisaniem umowy… zwykle zachęcamy do tego, aby zarówno Młodej Parze, jak i Nam spodobał się kontakt oraz relacja jaka wyjdzie ze spotkania. Zależy Nam na tym, aby współpraca była na odpowiednim poziomie. 


jak-wybrac-dja-na-wesele-1.jpgCzy Twój DJ weselny przedstawia referencje od innych Młodych Par lub firm dla których pracował?

Zwykle Para Młoda ma dostęp do opinii wystawionych przez poprzednie Pary dla których mieliśmy okazję zagrać, dlatego na spotkaniu nie nawiązujemy zbytnio do tego co jest w internecie, jednakże opowiadamy o tym jak się wszystko zaczęło, dla kogo i jakich firm pracowaliśmy i z kim nadal współpracujemy.

Czy DJ używa profesjonalnego sprzętu?

Zależy dla kogo i co – oznacza profesjonalny sprzęt. Osobiście u mnie nie przejdzie sprzęt niskiej jakości, w szczególności jeśli chodzi o nagłośnienie. Kocham czysty, wysokiej jakości dźwięk, dlatego obecnie korzystamy z nagłośnienia firmy pol-audio. W kwestii oświetlenia jest podobnie, wszystko ma dobrze ze sobą współgrać i ma działać – jeśli tak jest to jest to sprzęt dobry. Nie posiadamy oświetlenia rzędu 50 tysięcy złotych, bo zwykle mija się to z celem, ponieważ na weselu nie jest to wymagane i nikt nie zwróci uwagi, czy jest to ruchoma głowa za 3 tysiące złotych czy za 10 tysięcy 

jak-wybrac-dja-na-wesele-2.jpg


Czy DJ weselny jest zaangażowany w przygotowania przyjęcia?

Jeśli firma, która oferuje obsługę muzyczną oraz konferansjerską wraz z dodatkami weselnymi nie zaangażuje się w wykonywaną pracę to raczej powinna „wyjść” z branży weselnej, bo jedynie co może zrobić to na przekór Parze Młodej pozostawić niesmak po weselu.Czy DJ jest także gospodarzem, wodzirejem przyjęcia i czy zajmuje się integracją gości?

Gospodarzem wesela jest Para Młoda. Naszym jednym z celów podczas wesela jest zatarcie granicy między prowadzącymi, a gośćmi weselnymi. Zrobimy wszystko, aby była jak najlepsza integracja podczas zabawy i do tej pory za każdym razem Nam się to udaje!


Jak DJ jest ubrany na weselu?

Jeśli na wesele przyjeżdża DJ oraz konferansjer to zawsze są tak samo ubrani. Do dyspozycji posiadamy dwa zestawy ubioru. Wszystko zależy od tego, jakie stanowisko Para Młoda wybierze oraz czy my mamy się dostosować do motywu przewodniego wesela.

jak-wybrac-dja-na-wesele-5.jpg

Czy DJ weselny chętnie słucha sugestii dotyczących repertuaru weselnego?

Od pewnego czasu nie podejmujemy się współpracy z Parami Młodymi, które absolutnie zakazują gatunku muzycznego jakim jest disco polo. Z doświadczenia weselnego wiemy, że podczas całej zabawy – może znajdzie się z kilka, maksymalnie 8 kawałków disco polo nawiązując bezpośrednio do topowych hitów. Zawsze na spotkaniu przed weselem – pytamy czy Para Młoda ma jakieś życzenia w kwestii utworów. W tym przypadku Para Młoda może wysłać nam swoją listę, którą na pewno weźmiemy pod uwagę.


Czy weselny DJ podpisuje umowę cywilno-prawną?

Podstawą rezerwacji terminu jest podpisanie umowy. Bez umowy i wpłacenia zadatku, nie ma możliwości rezerwacji. W tym samym przypadku nie robimy wstępnych rezerwacji ze względu na ilość rezerwowanych terminów.

jak-wybrac-dja-na-wesele-7.jpg

Czy DJ robi konkursy i zabawy weselne? Jeśli tak to jakie? I czy para młoda może się z nimi zapoznać wcześniej?

Wesele jest głównie prowadzone przez konferansjera i to on zajmuje się zabawianiem i integracją gości. Na spotkaniu opowiadamy o zabawach, które realizowaliśmy w poprzednim sezonie, jednakże nie zdradzamy wszystkich szczegółów. Potrafimy tak opowiedzieć o tym co i jak robimy, że Para jest przekonana, że może powierzyć właśnie nam swoje wesele.

Czy DJ będzie grał tak długo jak będzie trzeba czy ma sztywno ustaloną godzinę zakończenia imprezy?

W pakiecie posiadamy 12 godzin obsługi wesela, począwszy od wejścia pierwszych gości na salę – licząc pełne godziny. Jeśli zdarza się, że jest potrzeba przedłużenia wesela to dużo wcześniej przychodzimy do Pary Młodej czy chcą przedłużyć wesele. Nie gramy „no-limit”. Trzymamy się godzin, które zostały ustalone wcześniej, zaś nie możemy powiedzieć, że wybija godzina 03:00 i nagle przestaje grać muzyka. Wszystko robione jest ze smakiem.

Co DJ będzie puszczał w trakcie przerwy?

Dużo Par na spotkaniu nawiązuje do tego, że boją się, że podczas przerwy będą słuchać trzaskania widelców oraz noży, bo raz czy dwa razy tak mieli na weselu znajomych. Nie. Podczas przerw odtwarzana jest muzyka chilloutowa, spokojna, tak aby każdy mógł w spokoju odpocząć czy porozmawiać.

Czy DJ ma swój określony styl muzyczny czy można go mieszać? Czy można zobaczyć listę utworów?

Każdy dobry DJ ma swój styl grania i potrafi się dostosować do obecnej sytuacji. Nie wyobrażam sobie jakbym miał organizować własne wesele i nagle DJ gra tylko swoje ulubione kawałki. Nie na tym rzecz polega.
Tego samego tyczy się również sprawa listy kawałków grajka. Niestety u nas tego nie zobaczycie, gdyż nie gramy z list. Nie mamy ustalonych utworów, dlatego zawsze proponujemy rozwiązanie, aby Para Młoda podesłała Nam swoje ulubione kawałki i wtedy mamy wizję czego może od nas oczekiwać. Tutaj jedynie dajemy gwarancję, że ruszymy każdego.

Jak dużo miejsca i czasu potrzebuje DJ by rozłożyć sprzęt?

W naszym przypadku wszystko zależy od tego co Para Młoda sobie od Nas zażyczyła. Czy jedynie podstawowy pakiet obsługi, czy też dekorację światłem, bar mobilny czy fotolustro. Ciężko określić ile czasu potrzeba na przygotowanie. W umowie mamy standardowo zaznaczone, że potrzebujemy około 3 godzin na montaż, jak i również 2 godziny na demontaż.

Jak długo gra DJ podczas wesela?

Podczas granych setów, DJ chcąc czy nie chcąc – musi się dostosować do kuchni. Innej opcji nie ma. Zwykle sety nie trwają dłużej niż 40-50 minut. Wszystko zależy od tego co dzieje się podczas wesela.

Czym się różni DJ od Wodzireja i od konferasjera?


Przystało, że DJ może być każdym – czyli grajkiem, prowadzącym, technikiem i dobrze by było jakby jeszcze był kelnerem i kucharzem zarazem. Dlaczego najczęściej proponujemy rozwiązanie DJ z konferansjerem? Dlatego, aby wesele było dobrze zagrane i poprowadzone to najważniejsze jest to żeby każdy pilnował swojego zadania. DJ ma dobrze dobierać utwory i je miksować, a konferansjer ma zabawić i zintegrować gości tak, aby każdy wychodząc już z wesela mówił, że nigdy nie byli na tak dobrym weselu!Co się stanie w przypadku awarii nagłośnienia?

Kiedy pojawia się awaria jest źle. Wiadomo, nerwy, zgrzyt i powtarzanie sobie, dlaczego? Wtedy trzeba działać szybko i sprawnie. Szybka wymiana sprzętu i wszystko wraca do normy. Warto mieć ze sobą drugi zestaw nagłośnienia, bo różnie w życiu bywa. Nawet w przypadku nowych sprzętów.

Co się stanie w przypadku choroby DJa?

Kwestia jest bardzo prosta – Nasza firma składa się z kilku osób. Kiedy na przykład DJ nie może pojawić się na weselu, przyjeżdża drugi i wszystko odbywa się na tych samych zasadach. Życie jest przewrotne, dlatego nigdy nie dajemy 100% gwarancji, że to my będziemy akurat na weselu, bo takiego czegoś nikt nie może zapewnić. Za to dajemy gwarancję, że pojawimy się i zrobimy to tak, że będziecie wspominać własne wesele przez wiele długich lat 

Czy goście mogą zamawiać dedykacje?

Nie jesteśmy zwolennikami zamawiania utworów, bo zdarzają się „weseli” wujkowie, którzy natychmiast chcą i żądają danego utworu… bo „on jest od Pani Młodej i 15 lat temu się do tego bawiła”. Za to! Mamy na to pewne rozwiązanie. Każdy z gości może wpisać się z utworem do specjalnego zeszytu, który zwykle po zakończonym secie zabieramy i sprawdzamy co będzie można zagrać w kolejnym razie. W 80% gramy to co sobie goście zażyczą, jednakże nie gramy utworów „natychmiast”.

Czy przygotowywujecie scenariusz wesela z parą młodą? Czy macie przykładowy spis zabaw, które najczęściej sprawdzają się na prowadzonych przez Was weselach?

Do każdego wesela jest przygotowywany scenariusz, po to aby Para Młoda mogła zobaczyć czego mogą się spodziewać podczas uroczystości. Wszystkie zabawy i tańce integracyjne jesteśmy w stanie zmienić.

jak-wybrac-dja-na-wesele-8.jpg


Jeszcze raz dziękuję chłopakom z Event2You za udzielenie wywiadu. I jeszcze raz chciałbym podkreślić, że na tak takim weselu petarda, gdzie popłakałem się ze śmiechu jeszcze nie byłem!Michał