Wszystko co powinnaś wiedzieć o makijażu ślubnym - wywiad

 
 
Fotograf+slubny+zawiercie+katowice+slask-13.jpg
 

Makijaż ślubny to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wizerunku Panny Młodej. Nic dziwnego, iż często stanowi on niemały orzech do zgryzienia.

By przygotować ten artykuł poprosiłem profesjonalną wizażystkę Kasię Wawerską o udzielenie mi wywiadu, który pomoże rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na ewentualne pytania, która mogą się pojawić przyszłym Pannom Młodym. No więc zaparz dobrą herbatę, bądź napełnij kieliszek ulubionym winem i… Zapraszamy do lektury! Mamy nadzieję, że umożliwi Ci to pełniej zrozumieć całą ideę makijażu zarówno ślubnego, jak i próbnego.


Jak przygotować się do makijażu?


Superważne pytanie, wymagające rozległej odpowiedzi. Dobry makijaż potrzebuje świetnego przygotowania skóry na długo przed ślubem. Istotne jest systematyczne złuszczanie naskórka oraz sumienne nawilżanie i odżywianie. Pamiętaj, że nawet najpiękniejszy makijaż wykonany najlepszymi kosmetykami nie będzie estetycznie wyglądał, jeżeli nie zatroszczysz się o cerę.

Starannie zadbana skóra jest dla makijażysty niczym najwyższej jakości płótno. Przykładając się do pielęgnacji, realnie wpływasz nie tylko na wygląd makijażu, ale również na jego trwałość. Sprężysta, promienna, nawilżona buzia lepiej przyjmuje profesjonalne kosmetyki, które często charakteryzują się ciężką konsystencją i wodoodporną, zastygającą formułą.

Pomocny może okazać się dobry kosmetolog, który zaplanuje cały proces pielęgnacyjny oraz doradzi przy wyborze kosmetyków, które możesz stosować w domu

Poza tym, istotne będzie wcześniejsze usunięcie zbędnego owłosienia twarzy oraz regulacja brwi.
Sen to najlepszy kosmetyk, dlatego na noc przed wizytą na makijaż zadbaj o to, abyś się wyspała oraz dostarczyła organizmowi odpowiednią ilość wody.

Co, jeżeli mam problematyczną cerę?


Makijażysta powinien wiedzieć z jakimi problemami się zmagasz. Istotne tu będzie poinformowanie o wszelkich skłonnościach do alergii, uczuleń, schorzeniach oraz innych kłopotliwych zjawiskach, tj.: tłustych powiekach, potliwości wokół ust. Wszelkie rodzaje trądziku, rumień, siniaki i przebarwienia nie stanowią żadnego problemu dla profesjonalisty.


Czy są jakieś przeciwskazania, które nie pozwolą wykonać makijażu?


Oczywiście! Są to wszelkie choroby oczu (jęczmień, zapalenie spojówki) lub opryszczka. Przy chorych oczach nie będzie możliwości wykonania makijażu, ponieważ poważnie grozi to Twojemu zdrowiu. Natomiast jeżeli zmagasz się z powracającą opryszczką, należy zaopatrzyć się wcześniej w maść z antybiotykiem i profilaktycznie używać jej przed ślubem.

Pamiętaj, że makijażysta ma prawo odmówić wykonania usługi właśnie ze względu na powyższe komplikacje. Nie należy go za to winić, w ten sposób dba o Twoje zdrowie oraz chroni swoje kosmetyki  i pędzle przed zakażeniem.

Czy należy wykonać makijaż próbny?

Makijaż próbny jest świetnym rozwiązaniem i uważam, że powinno się z niego skorzystać. Oczywiście, to dodatkowy koszt, lecz zastanów się… Czy przy tych wszystkich wydatkach ślubnych cena makijażu próbnego to tak dużo? Myślę, że nie. Skutecznie ograniczysz ilość stresu w dniu ślubu, sprawdzając dokładnie, pod czyje pędzle trafiłaś.

Dobrym pomysłem jest wykonanie próby przy okazji przymiarki sukni ślubnej lub wizyty na próbną fryzurę.

Gdzie jest wykonywany makijaż w dniu ślubu?

Makijażysta na pewno będzie Ci bardzo wdzięczny, jeżeli zadbasz o jego komfort pracy. Dobrze by było wygospodarować ustronne pomieszczenie, dobrze oświetlone miejsce przy oknie, przez które nie wpada ostre słońce oraz czysty blat.

Czy należy pokazać makijażyście zdjęcia sukni, dodatków i fryzury, by dopasować makijaż?

Naturalnie! Makijaż jest zwieńczeniem całego wizerunku Panny Młodej. Wszystko musi stanowić spójną całość. Natomiast nie można zapomnieć, iż makijaż w pierwszej kolejności ma być dopasowany do Twojej urody.

Czy można zmienić makijaż po makijażu próbnym?

Uważam, że w nieznacznym stopniu można. Jeżeli wyszłaś zadowolona z wizyty na makijaż ślubny, nie kombinuj w dniu ślubu, pozwól makijażyście trzymać się zamierzonego planu, ponieważ za drugim razem ten sam makijaż wyjdzie jeszcze lepiej. Jeżeli masz drobne uwagi, porozmawiaj o tym ze swoim makijażystą, na pewno mądrze Ci doradzi i osiągniecie kompromis. Jeżeli natomiast doszłaś do wniosku, że chciałabyś zobaczyć się w kompletnie odmiennej wersji makijażu, nie ma wyjścia – trzeba zjawić się na kolejnej próbie.

Jak długo trwa makijaż?

Profesjonalny, starannie wykonany makijaż ślubny może trwać od 75 do 120 minut.

Czy jest możliwość wykonania makijażu również pozostałym kobietom w trakcie dnia ślubu?

O ile nie zagapiłaś się i odpowiednio wcześnie zadbałaś o rezerwację wizyty, makijażysta bardzo chętnie zgodzi się na pomalowanie osób z Twojego otoczenia. Oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu dokładnej liczby osób!

Co się stanie, jeśli mój makijażysta zachoruje i nie będzie mógł przyjechać?


Prawdopodobnie jest to najbardziej przykra i drażliwa kwestia. W 95% przypadków, makijażyści prowadzą jednoosobową firmę, w której pracują w pojedynkę. Przy poważnych wypadkach losowych makijażysta wyznacza osobę, który wykona pracę w jego imieniu.

Kiedy najlepiej zarezerwować makijaż ślubny?

Większość makijażystów rozpoczyna zapisy na makijaże ślubne z początkiem roku. Właśnie wtedy należy zarezerwować sobie miejsce. Zwłaszcza, jeżeli wiesz, że interesujący Cię makijażysta jest rozchwytywany!

Czy należy wcześniej sprawdzić portfolio?


Zawsze odpowiadam na to pytanie w ten sam sposób: czym kierowałabyś się przy wyborze tatuażysty bądź fotografa? ;)
Sprawdzenie portfolio to oczywista podstawa.

Czy potrzebny jest zadatek?


Nie kręć nosem, jeżeli zostaniesz poproszona o jego wpłacenie. Zadatek zabezpiecza obie strony: makijażystę oraz klientkę. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie.


Przebrnęłaś przez cały artykuł? Bardzo dziękuję Ci za wytrwałość! Żywię głęboką nadzieję, iż chociaż w niewielkim stopniu rozwiałam palące Twoją ciekawość kwestie.
Michale, bardzo dziękuję za gościnę, to był dla mnie zaszczyt. Za Was, drogie przyszłe Panie Młode, trzymam kciuki i życzę powodzenia w odnalezieniu wspaniałego makijażysty, który zrozumie Waszą wizję i pomoże w osiągnięciu zamierzonego wyglądu. 

Całusy,
Katarzyna Wawerska