Gdzie zorganizować wesele

 
 

Dziś dziewczyny z gotowe na ślub poruszą kwestie związane z miejscem przyjęcia weselnego. Poznacie także najważniejsze pytania, które należy zadać właścicielowi sali.

sala weselna rustykalna krakow 1

  

Wybierając salę weselną weźcie pod uwagę to, czy zastana aranżacja wnętrza będzie spójna ze stylem wesela, który wybraliście. Jeżeli zdecydujecie się na piękne, wytworne i eleganckie wnętrze, a marzycie o ślubie w stylu boho, to niestety nie wypadnie to najlepiej. Przemyślcie dokładnie tę sprawę, aby całość była spójna, a zamysł wesela jasny od samego początku. Jeżeli ten etap macie już za sobą i wnętrze sali weselnej odpowiada Waszej wizji wymarzonego wesela, to kolejno oceńcie czy jej wielkość jest odpowiednia do ilości gości, którą przewidujecie zaprosić. Zwróćcie uwagę, czy nie będzie za ciasno albo odwrotnie, czy goście nie „zgubią się” w zbyt wielkiej przestrzeni. Planując kameralne wesele, nie wybierajcie ogromnej sali, stracicie przez to efekt na jakim Wam zależy, czyli intymność i ciepły, rodzinny klimat. Następną ważną sprawą jest oczywiście miejsce na zewnątrz obiektu. Bardzo ważne jest, abyście nie pomijali tego elementu, ponieważ często podczas wesela goście mają ochotę wyjść na dwór, lekko się ochłodzić, porozmawiać spokojnie, czy też powiedzmy sobie szczerze – pójść na dymka. Na zewnątrz powinno być zapewnione miejsce, gdzie biesiadnicy będą mogli usiąść i przez chwilę się wyciszyć.

sala weselna rustykalna krakow 2Kolejną istotną sprawą jest oczywiście cena za tzw. „talerzyk”. Warto dostosować wybór sali weselnej do budżetu jakim dysponujecie. Poniżej przedstawimy Wam listę pytań jakie koniecznie powinniście zadać właścicielowi lub menadżerowi obiektu.

Przy wyborze sali warto również zwrócić uwagę na to, czy obiekt położony jest dość blisko w stosunku do miejsca zaślubin.

sala weselna rustykalna krakow 3


Nie stwarzajcie sytuacji, w której goście będą zmuszeni jechać bardzo daleko do miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie. To również dla Pary Młodej nie jest komfortowa sytuacja. Decydując się na miejsce, które jest dalej, ale za to widoki i standard rekompensują trudy podróży, pomyślcie o wynajęciu busa (klimatyzowanego!). Jeżeli zapraszacie swoich gości z różnych stron, niektórzy przybywają na Waszą uroczystość naprawdę z daleka, a Wy nie możecie zapewnić im noclegu u siebie, koniecznie sprawdźcie, czy obiekt który wybraliście dysponuje pokojami, miejscami noclegowymi. Oczywiście koszty noclegu leżą po Waszej stronie. Kiedy już te wszystkie istotne elementy są zgodne z Waszymi oczekiwaniami i wizją czas przejść do najważniejszych pytań, jakie koniecznie powinniście zadać właścicielowi lub menadżerowi obiektu weselnego.

1. Zapytajcie kiedy możecie spotkać się z dekoratorem/ką i omówić wszystkie szczegóły oraz Waszą wizję wesela? Co macie do dyspozycji z zakresu dekoracji?
2. Jeżeli decydujecie się na własne dekoracje dowiedzcie się, kiedy możecie z nimi „wkroczyć”, czy np. w dzień poprzedzający wesele, czy w dzień wesela i o której godzinie.
3. Zapytajcie co jest do Waszej dyspozycji w cenie „talerzyka” – czy sala udostępni Wam obrusy, wazony, niezbędną zastawę, serwetki itp. ?
4. Koniecznie dowiedzcie się czy w cenę „talerzyka” wchodzi:
– kawa, herbata, ciasto (zapytajcie w jaki sposób serwowana jest kawa i herbata. Sytuacja w której goście piją z plastikowych kubeczków jest niedopuszczalna!);
– powitanie chlebem i solą, bądź chlebem i wódką;
– toast powitalny;
– napoje;
– dodatki do dań np. chleb;
– zimne przekąski takie jak: deska wędlin, czy śledzie;
– kilka sałatek;
– około 4-5 dań na ciepło.
5. Zapytajcie jak długo może trwać zabawa weselna i czy ponosicie dodatkowe koszty, jeżeli czas wesela przekroczy godzinę zawartą w umowie?
6. Spytajcie o tzw. „korkowe”, czyli o opłatę za wniesie własnego alkoholu.
7. Czy w cenie możecie liczyć na apartament dla nowożeńców?
8. Zapytajcie czy jest klimatyzacja i czy na pewno działa?
9. Zapytajcie o to ilu kelnerów będzie Was obsługiwać?
10. Zorientujcie się jakie stoły będą ustawione: prostokątne czy okrągłe oraz czy możecie sami zdecydować o ustawieniu stołów?
11. Koniecznie dowiedzcie się czy macie jakieś ograniczenie względem dekorowania sali, czy możecie coś usunąć, z czegoś zrezygnować, czy możecie coś zawiesić itd.?
12. Spytajcie o tzw. „stacje” czyli wiejski stół, słodki bufet, czy będzie np. możliwość zorganizowania grilla na zewnątrz?
13. Koniecznie zajrzyjcie do toalet, to niezwykle ważne, aby było w nich czysto i schludnie przez całe przyjęcie!
14. Oczywiście spytajcie o wysokość zaliczki i kiedy należy ją wpłacić?
15. Pamiętajcie o parkingu, spytajcie czy dla Waszych gości jest on darmowy, czy trzeba za niego płacić?
16. Możecie zapytać czy w czasie Waszego przyjęcie będzie miała miejsce jakaś inna impreza i czy nie będą one ze sobą kolidowały?
17. Czy będziecie mieć zapewnionego koordynatora, który w razie jakichkolwiek problemów pomoże we wszystkich kryzysowych sytuacjach?
18. Jaka jest opłata za obecność dzieci?
19. Koniecznie zapytajcie o degustację potraw, dowiedzcie się na jakiej zasadzie ma się ona odbyć?
20. Czy jedzenie, które zostanie będzie dla Was zapakowane i czy możecie je ze sobą zabrać, a może przekazać potrzebującym?
21. Jeżeli Wy i goście nocujecie w miejscu przyjęcia zapytajcie o godzinę śniadania oraz do kiedy musicie się wymeldować.
22. Co w wypadku stłuczenia kieliszków bądź zastawy? Jakie koszty w związku z tym ponosicie?
23. Czy macie dowolność przy wyborze atrakcji weselnych typu: pokaz sztucznych ogni?
24. Do kiedy musie podać konkretną liczbę gości?
25. Kiedy następuje końcowe rozliczenie:po weselu czy na następny dzień, jak to ma wyglądać?
26. Czy za obsługę spoza obiektu czyli fotograf, kamerzysta, zespół itd. Cena za talerzyk jest taka sama jak za pozostałych gości?
28. Kiedy należy dostarczyć alkohol?

Generalnie moja rada jest taka, abyście pytali o wszystko co budzi Wasze jakiekolwiek wątpliwości, nie wstydźcie się pytać, pamiętajcie, że po pierwsze to ma być WASZ wymarzony dzień, a po drugie, to Wy PŁACICIE za przyjęcie naprawdę sporą sumę pieniędzy i macie po prostu prawo wiedzieć wszystko co Was interesuje i co jest związane z tym szczególnym dniem.


sala weselna rustykalna krakow 4


Oprócz tradycyjnego wyboru jakim jest sala weselna bądź restauracja, istnieje również bardzo ciekawa możliwość wyboru… starego, nieaktywnego młyna, stodoły. Wspaniałym pomysłem jest szklarnia i wszystkie tego typu obiekty. To opcja dla małych buntowników kochających eksperymenty i wyzwania! Takie nietypowe miejsca dają naprawdę ogrom niesamowitych możliwości dekoracyjnych. Klimat jaki tworzą takie rozwiązania jest niepowtarzalny i z pewnością zaskoczycie wszystkich gości. Wspaniale sprawdzą się kiedy organizujecie wesele w stylu boho, vintage, a może Waszą inspiracją jest tajemniczy ogród? Pamiętajcie, że ogranicza Was jedynie Wasza wyobraźnia!! Takie obiekty zazwyczaj położone są daleko od zgiełku miast, dzięki czemu jesteście w stanie stworzyć intymną i sielską atmosferę. Jednak żeby nie było tak kolorowo, zorganizowanie wesela w takich miejscach jest dość trudne jednak efekt końcowy z pewnością wynagrodzi wszelkie trudy.

sala weselna rustykalna krakow 5

Przede wszystkim jeżeli zdecydujecie się na magiczne wesele w młynie czy na przykład stajni, stodole koniecznie musicie ustalić z właścicielem (być może ktoś z rodziny posiada stajnie, stodołę, a może młyn?) kwestie dotyczące wszelkich mediów: woda, prąd, gaz. Jest to warunek absolutnie konieczny, który musi być spełniony. Kolejną szalenie istotną sprawą to zaplecze kuchenne. Miejsce gdzie będziecie mogli podgrzać potrawy- od razu przechodząc do następnej sprawy, najlepszym pomysłem jest skorzystanie z usług cateringowych, restauracji. Część przekąsek możecie również przygotować sami lub poprosić o pomoc o najbliższych. Na tego typu weselu wiele chwytów dozwolonych!  Oczywiście może uda Wam się znaleźć intrygujące miejsce, które posiada kuchnię przystosowaną do obsługiwania większych przyjęć. Kolejna sprawa, jeżeli obiekt posiada całą zastawę, obrusy, niezbędne szkło, wazony to oczywiście macie spory problem z głowy. Może zdarzyć się jednak tak, że właściciel udostępni Wam jedynie surowy lokal, wręcz same mury, wówczas zorganizowanie niezbędnego wyposażenia leży po Waszej stronie.

Nie zniechęcajcie się, z pomocą bliskich na pewno ze wszystkim sobie poradzicie, zawsze też możecie skorzystać z usług profesjonalnej wedding plannerki, która te wszystkie sprawy załatwi za Was. Obecnie jest wiele możliwości rozwiązania tego typu spraw, możecie na przykład wypożyczyć wszystko co niezbędne od firm, które się tym zajmują. Następną rzeczą, o której koniecznie należy pomyśleć to stoły oraz krzesła, jeżeli lokal ich nie gwarantuje, to również Wy musicie je załatwić. Dowiedzcie się gdzie ewentualnie znajdzie się miejsce dla DJ-a lub zespołu. Jest to szczególnie ważne, ze względu na moc jakiej potrzebuje zespół aby zasilić cały swój sprzęt. W momencie, gdy jest to lokal który nie oferuje organizacji wesel, jedynie właściciel umożliwia wynajęcie pustej sali weźcie pod uwagę koniecznie kwestię toalet! Pamiętajcie, że Wy i Wasi goście musicie czuć się komfortowo i wyjątkowo.

Biorąc to wszystko pod uwagę musicie odpowiedzieć sobie na pytanie czy Wasz budżet udźwignie wszystkie te wydatki. Warto zrobić sobie dokładny plan, rozpisać wszystkie koszty, które przewidujecie. Szczerze zachęcamy Was do zorganizowania przyjęcia weselnego w całkowicie nietypowym miejscu. Dobry plan działania i kontrola nad każdym etapem przygotowań zapewni Wam sukces.

Istnieje również rewelacyjna opcja zrobienia ślubu w namiocie! To genialny pomysł dla osób, którym zależy na całkowitej swobodzie w wykonaniu swojej wizji. Wiadomo, że organizując wesele na przykład w sali weselnej wykonujemy dekoracje dostosowując je poniekąd do zastanego wystroju całego wnętrza i jego charakteru. Decydują się na namiot mamy tutaj absolutną wolność twórczą.

Zorganizowanie wesela w takim właśnie namiocie, jest logistycznie dość trudne, ale na pewno możliwe! Oprócz kwestii które poruszyłyśmy wyżej takich jak: toalety, zaplecze kuchenne, stoły, zastawa itd., które również należy zorganizować kiedy szykujemy wesele w namiocie dochodzi kwestia wypożyczenia samego namiotu. Z tym na pewno poradzicie sobie bez większego problemu. W zależności od ilości zaproszonych gości, wybierzcie odpowiedni rozmiar namiotu, nie macie tutaj w zasadzie ograniczeń.    

Musimy zastanowić się tylko gdzie ten ogromny namiot ulokujemy. Możemy rozstawić go na przykład na działce, jeżeli taką posiadacie to wspaniale, jeżeli nie pomyślcie o terenie publicznym np. na podwórzu dworku weselnego. Istnieje wiele hoteli, które na swoim terenie posiadają rewelacyjne, ogromne namioty, więc pomyślcie o takim rozwiązaniu, ponieważ może to być oszczędność aż o 50%.    

Wskazówka: szukajcie firmy, która przywiezie namiot we wskazane przez Was miejsce, punktualnie o wyznaczonej godzinie, a dodatkowo postawi, rozłoży całą konstrukcję, a następnie zdemontuje ją po zakończonym weselu. To ważne, aby firma oferowała taką usługę i byście nie musieli martwić się organizacją transportu i montażu.

Bardzo dziękuję wedding plannerkom Oli i Ani z gotowe na ślub za napisanie tego wartościowego artykułu. Liczymy, że być może pomoże on niejednej parze w wyborze i organizacji ich wymarzonego miejsca na wesele!

Michał