Co uśmiech mówi o Twoim partnerze

 
 
co usmiech mowi o partnerze 1

Rozumiejąc jak wielką moc ma uśmiech w kontaktach nie tylko między partnerami, ale również towarzyskich i zawodowych, możemy zacząć go częściej świadomie używać. Może nam to pomóc w załagodzeniu sporu lub zbudowaniu więzi czy sympatii z drugą osobą.

Marvin Hecht i Marianne La France przeprowadzili badania na podstawie których zostały wyciągnięte wnioski, że kobiety uśmiechają się częściej od mężczyzn, zarówno w sytuacjach towarzyskich jak i zawodowych. Zdaniem wielu psychologów badających to zjawisko, kobiety do ósmego roku życia uśmiechały się częściej od chłopców i z historycznego punktu widzenia, kobiety zawsze były umieszczane w rolach podrzędnych przez mężczyzn, i to mogło przyczynić się do wrodzonego zjawiska częstszego uśmiechania się kobiet od mężczyzn. Można to tłumaczyć również z ewolucyjnego punktu widzenia, gdzie kobieta ukazuje się jako opiekunka ogniska domowego, która wychowuje dzieci. Dlatego, częstszy uśmiech goszczący na twarzach kobiet jest prawdopodobnie zaprogramowane w ich mózgach.

Robert Parovine odkrył, że kobiety również częściej uśmiechają się podczas zalotów. Śmiech podczas budowania relacji i miłości pomaga określić czy dany związek ma sens i w jakim kierunku potoczy się znajomość.


Jednym słowem uśmiech i śmiech zbliża do siebie partnerów

Inny wniosek, który można wysunąć jest taki, iż mężczyzna im bardziej będzie potrafił rozśmieszyć kobietę, tym bardziej będzie jej się wydawał atrakcyjny. Kobieta śmieje się z żartów mężczyzny, kiedy wydaje jej się bardziej pociągający, a mężczyźnie podoba się bardziej kobieta, która śmieję się z jego żartów. W ten sposób można wytłumaczyć dlaczego kobiety tak bardzo cenią sobie poczucie humoru u mężczyzn, a mężczyźni lubią uległość u kobiet.

4 rodzaje uśmiechu

Możemy wyróżnić wiele rodzajów uśmiechu. Poznanie najważniejszych z nich przyczyni się do lepszego zrozumienia naszego partnera, zwiększenia samokontroli i w efekcie poprawy w komunikacji z partnerem. Allan i Barbara Pease wyróżnili między innymi cztery podstawowe typy uśmiechu:

  1. Uśmiech z zaciśniętymi wargami – Ten rodzaj uśmiechu wysyła komunikat, że dana osoba ukrywa jakąś tajemnicę lub nie chcę czymś się z tobą podzielić. Może również chcieć zachować jakąś opinie dla siebie. Uśmiech zwykle ten jest odczytywany jako sygnał odrzucenia.

  2. Wykrzywiony uśmiech – Uśmiech ten pokazuje po obu stronach twarzy dwie przeciwne emocje np. lewa strona twarzy uśmiecha się a prawa jest wykrzywiona w grymasie złości. Ten rodzaj sygnału jest odczytywany i rozumiany jako sarkazm.

  3. Uśmiech z opuszczoną szczęką – Uśmiech, który jest z reguły gestem wystudiowanym. Polega na opuszczeniu szczęki, w celu stworzenia wrażenia rozbawienia i zadowolenia. Jest to z reguły gest, który ma jedynie udawać radość.

  4. Uśmiech połączony z ukradkowym spojrzeniem – Nieśmiałe odwrócenie głowy, spojrzenie z ukosa połączone z subtelnym uśmiechem jest sygnałem dodających nam młodości, tajemniczości i zaintrygowania. Jest to uśmiech najczęściej stosowany przez kobiety, który wzbudza w mężczyznach ojcowskie uczucia i potrzebę opieki nad kobietą. Ten rodzaj uśmiechu był często stosowany przez księżnę Dianę. Zdobyła dzięki niemu serca milionów ludzi na całym świecie.

  5. Oprócz wyżej wymienionych podstawowych typów uśmiechu, warto zwrócić uwagę również na uśmiech naturalny i sztuczny. Uśmiech naturalny powoduje powstanie charakterystycznych zmarszczek wokół oczu. Ludzie uśmiechający się sztucznie, uśmiechają się natomiast tylko ustami.

 
usmiechanie sie u kobiet i u mezczyzn
 Szczery uśmiech

co usmiech mowi o partnerze 2

Radosny, szczery uśmiech pojawia się wtedy, gdy oprócz kącików ust unoszą się również mięśnie wokół oczu. Prof. Paul Ekman opracował System Kodowania Ruchów Twarzy (Facial Action Coding System – FACS), który mówi o tym, że szczery uśmiech rodzi się w obszarze mózgu odpowiedzialnym za nieświadome odruchy i że jest reakcją automatyczną. Podczas odczuwania przyjemności część naszego mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie emocji, wysyła sygnał wywołujący ruch mięśni ust, unoszenie się policzków, nieznaczne opadanie brwi i kurczenie się mięśni wokół oczu.

Usta jednak to nie tylko uśmiech. Mogą przekazywać również inne sygnały. Zaciśnięte usta będą wskazywały na napięcie, ale zawsze negatywne takie jak złość. Może to być pobudzenie seksualne. Osoba o zaciśniętych ustach może wyraźnie powstrzymywać się od czegoś, może to być złość, a może to być napięcie spowodowane chęcią pocałowania drugiej osoby. Zagryzanie wargi lub gryzienie różnych przedmiotów może być oznaką niepokoju. Jest to proces podświadomy, kiedy to w dzieciństwie ssaliśmy pierś matki by poczuć się bezpiecznie. Zagryzanie wargi oprócz niepokoju to sygnał powściągliwości, gdzie osoba może powstrzymywać się przed powiedzeniem czegoś. Może być również reakcją na zawstydzenie. Wydymanie ust to natomiast gest pokazujący niezadowolenie, sfrustrowanie lub zainteresowanie seksualne. W innych przypadkach oznaczać może niepewność lub rozmyślanie nad jakąś kwestią. By poznać znaczenie tego jak i innego gestu warto zwrócić uwagę na inne części twarzy. W wypadku wydymania ust, jeśli osoba marszczy czoło i towarzyszy temu napięcie oczu, ewidentnie jest to gest niezadowolenia. Opuszczona dolna warga może zwiastować wybuch wściekłości. Sznurowanie lub zaciskanie ust to natomiast wyraz niezgody. Informują o odmiennym poglądzie na jakiś temat. Gest wydymania i oblizywania ust przez kobietę jest gestem seksualnym wzbudzających zainteresowanie wśród mężczyzn.

Oprócz słów wychodzących z naszych ust warto zwrócić uwagę na co mówi ich niewerbalność. Może się okazać, że słowa są niespójne z tym co dana osoba mówi na podstawie tego w jaki sposób jej usta się kształtują. Uśmiechająca się osoba może okazać się obłudna, ze względu na sztuczny uśmiech. Świadomość i wiedza może nam pomóc w identyfikacji intencji i emocji drugiej osoby, co tylko wzmocni i poprawi naszą komunikację interpersonalną nie tylko w związku partnerskim, ale również w każdej sytuacji kontaktu z drugim człowiekiem.


Dzięki za przeczytanie!

Michał