Jak pozować - Wyraz twarzy cz.1

 
 

Jest to pierwsza część poradnika, w której opowiem Ci o pozowaniu. Na początku skupimy się tylko na twarzy. W następnej części poopowiadam o całej sylwetce. Kieruję ten post do osób zarówno zainteresowanych fotografią portretową jak do osób, które często nie wiedzą co zrobić ze swoją twarzą gdy robi jej się zdjęcia :) No właśnie, a jak się ustawić by wyjść SZCZUPLEJ niż się jest w rzeczywistości? O tym też będzie. Zanim przejdziemy do wszystkich trików i wiedzy związanej z Twoją twarzą chcę żebyś wiedziała, że najlepiej na zdjęciach będziesz wychodzić wtedy gdy nie będziesz skupiać się na tym aż tak bardzo. Najlepsze portrety (moim zdaniem) zrobiłem dziewczynom które nie były świadome nawet że im robię zdjęcia. No ale trochę wiedzy na temat swojej twarzy i wyrazu nie zaszkodzi, prawda? :)

No więc tak, skupimy się na następujących kwestiach związanych z wyrazem twarzy:

 • emocje,
 • ustawianie głowy - różne pozycje,
 • jak ustawiać aparat i jak to wypływa na atrakcyjność twarzy (dla fotografów),
 • co zrobić by wychodzić naturalniej na zdjęciach,
 • twój lepszy i gorszy profil,
 • czy patrzeć w obiektyw,
 • czy używać dłoni,
 • wariacje z włosami,
 • czy ma znaczenie pozycja Twojego ciała skoro robimy tylko portrety (sama twarz lub popiersie),
 • czy muszę być poważna,
 • czy mogę sama improwizować i zmieniać pozycje,
 • ćwiczenia.

 

W części części pierwszej poruszmy moją ulubioną kwestię. 

 

Emocje

Jeśli pokażesz mi emocje to możesz pominąć całą resztę wskazówek. Nieważne czy pokażesz złość, smutek, radość, podniecenie, spokój, zamyślenie, strach. Ważne, że pokażesz emocję, która sprawi że oglądający Cię widz na zdjęciu będzie współodczuwał to co Ty czułaś wtedy. Będzie zaintrygowany. 

Zrobimy sobie teraz krótką powtórkę z moich wykładów z psychologii i będę posługiwał się swoimi zdjęciami by lepiej zobrazować to o co mi chodzi :)

 

Radość

1234444.jpg
Fotograf-slubny-krakow-michal-brzegowy.jpg

Radości nie trzeba długo tłumaczyć. Rozweselenie i SZCZERY uśmiech na twarzy. Czym się różni szczery uśmiech od wymuszonego? Oczami.

Destination-wedding-photographer-michal-brzegowy-portrait-2.jpg

 

Gdy uśmiechamy się szczerze, to uśmiechają nam się oczy. Zrób szybki eksperyment. Zasłoń jednej z dziewczyn u góry twarz tak by było widać tylko oczy. Nadal się uśmiecha, prawda?

A teraz popatrz na dziewczynę poniżej i zrób to samo.

Destination-wedding-photographer-michal-brzegowy-portrait-1.jpg

Czy dziewczyna uśmiecha się nadal? Tak. Ale, udaje że się uśmiecha i jest to sztuczny uśmiech.

No dobrze, to jak uśmiechać się oczami "na zawołanie", jeśli fotografująca osoba nie rozwesela mnie zbytnio i nie mam alkoholu pod ręką. Nie jest to łatwe, dlatego nie jestem zwolennikiem wywoływania emocji na siłę, ale dam Ci dwa ćwiczenia, które mogą okazać się pomocne.

Ćwiczenie 1 - Przywołaj radosne wspomnienie:

Zamknij oczy, weź 10 głębokich wdechów skupiając się tylko na oddychaniu i odpychaj każdą myśl, która będzie przychodzić Ci do głowy. Następnie, nadal mając zamknięte oczy przywołaj radosne wspomnienie. Niech to będzie wydarzenie, które było naprawdę radosną chwilą w Twoim życiu. Przywołaj jak najwięcej szczegółów, miejsce, kolory, ludzi, imiona, zapachy, dźwięki, o czym rozmawialiście. Przypomnij sobie jak się czułaś. Otwórz oczy i uśmiechnij się :) 

Ćwiczenie 2 - Wymuszony uśmiech:

Zrób najbardziej sztuczny i wymuszony uśmiech jaki potrafisz zrobić. Zrób tak wielkiego banana na buzi, że większego się już nie da. Najlepiej popatrz na siebie w lustrze. Zobacz jak głupio wyglądasz i przywitaj się sama ze sobą. 

Voila! :)

 

Smutek

Była radość to przejdźmy teraz do jego przeciwieństwa, do smutku. Smutek i tęsknota są to emocje negatywne, depresyjne, które też wywołują w widzu silne emocje. Nie myl tylko smutku ze znudzeniem i nic nie robieniem.

Ciężko mówić o ćwiczeniu smutku...Jeśli jest to emocja, którą chcesz pokazać na zdjęciu użyj swojej wyobraźni tak jak w przypadku pierwszego ćwiczenia. Przywołaj smutne wspomnienie i jak najwięcej szczegółów z nim związane.

 

Spokój i ulga

Spokój i ulga to stan kiedy jest nam dobrze. Odczuwasz duży komfort i zapominasz o bożym świecie. Zamknij oczy, opatul się kocem i pomyśl o czymś przyjemnym.

Fotograf-slubny-krakow-michal-brzegowy.jpg
Fotograf-slubny-michal-brzegowy.jpg

 

Pewność siebie

Wyobraźnia to jest to co będzie Ci potrzebne przy ćwiczeniu każdej emocji. Pewność siebie to cecha charakteru, ale też wywołuje w widzu emocje, dlatego ją poruszymy teraz. W tym przypadku przypomnij sobie sytuację kiedy ostatni raz postawiłaś się komuś i wyszło Ci to na dobre. Przypomnij sobie chwilę, po której poczułaś się pewniej siebie. Może ktoś Cie docenił i czułaś się dumna? Jeśli nie jesteś pewna jak się zachować by być pewną siebie to stań szeroko na obu nogach, połóż ręce na biodra, wyprostuj się i popatrz przenikliwie w obiektyw unosząc delikatnie głowę do góry lub ją delikatnie opuszczając patrząc "z pod byka".

Fotograf-slubny-michal-brzegowy.JPG
Fotograf-slubny-michal-brzegowy.jpg
IMG_4273-960.jpg
Fotograf-slubny-michal-brzegowy.jpg

 

Strach i przerażenie

Usiądź na ziemi. Skul się w kulkę. Wyobraź sobie, że jesteś sama. Nie wiesz gdzie jesteś. Fotograf okazuje się nie tym za kogo się podaje. Nie ma wyjścia. Ok. Wiesz o co chodzi :) -> Wyobraźnia.

IMG_3889-2048.jpg

 

Gniew

Nadgodziny, non stop nieposprzątane mieszkanie, przyjaciele nie mają czasu, znowu zabrakło pieniędzy na małe zakupy, sąsiad znowu robi remont. Pozwól sobie się WKURZYĆ!

Destination-wedding-photographer-michal-brzegowy

 

Kokieteria i uwodzenie

Jesteś na randce z facetem, który naprawdę Ci się podoba. Zaczynasz się denerwować i szybciej oddychać. Zaczynasz się częściej śmiać bez powodu, nawet jeśli to co mówi nie jest śmieszne. Zaczynasz podświadomie (lub świadomie) bawić się koniuszkami włosów, wsuwać i wysuwać stopę w buta, zakładać nogę na nogę odsłaniając udo, przekładać włosy na jedną stronę by odsłonić szyję. Przygryzasz wargę gdy zawstydza Cię jego spojrzenie. Uciekasz wzrokiem. Częściej się dotykasz (niby przypadkiem) pokazując mu jak lubisz być dotykana. Nie, to nie wstęp do 50 twarzy Greya. To instrukcja jak masz uwodzić OBIEKTYW (nie fotografa). Do dzieła :)

Fotograf-slubny-krakow-michal-brzegowy
Fotograf-slubny-michal-brzegowy
Fotograf-slubny-michal-brzegowy.jpg
Fotograf slubny Michal Brzegowy

 

Skromność i niewinność

Gdy myślę o skromności i niewinność przychodzą mi na myśl dzieci. One nie muszą udawać. One zawsze są niewinne (skromne niekoniecznie). Kruchość, zawstydzenie, bezradność to kolejne pomocne synonimy, które pomogą Ci wyobrazić sobie ten typ emocji.

Fotograf-slubny-michal-brzegowy
Fotograf-slubny-michal-brzegowy

 

Obrzydzenie

Może nie jest to najpiękniejsza z emocji, ale nadal jest to emocja. Jeśli jest to coś co chcesz pokazać na zdjęciu to przywołaj silne wspomnienie, które wywołało w Tobie obrzydzenie. 

Destination-wedding-photographer-michal-brzegowy

 

Zabawa i wygłupy

Zabawa i wygłupy same w sobie to czynności a nie emocje, ale niewątpliwie powodują uwalnianie się wielu pozytywnych emocji takich jak radość czy euforia. Każdy z nas zna głupie miny, które możemy zrobić do zdjęcia. Wygłupiaj się. Rób najgłupsze miny jakie przychodzą Ci do głowy. Zrób zeza. Zrób wąsy ze swoich włosów. Zrób skośne oczy. Zrób okulary ze swoich dłoni. Wygłupiaj się, że jesteś modelką i jesteś okropnie seksi. Baw się i nie bądź poważna. Nie jesteś modelką z Vogue (a jak jesteś to przepraszam :)), żeby robić super poważne miny do okładek gazet modowych. Zauważyłem, że moda powoli idzie w kierunku pokazywania emocji na twarzach modelek, bo emocje po prostu się sprzedają. Ludzie kupują emocjami, a nie pustym wyrazem twarzy pięknej modelki. Bardziej utożsamisz się z modelką idealną dopracowaną w photoshopie z każdej możliwej strony z poważnym wyrazem twarzy prezentującą najnowszą kolekcję ciuchów, czy z nadal ładną, ale niekoniecznie idealną dziewczyną, która pokazuje emocje w nowym katalogu i przywołuje przyjemne, i szczere odczucia w oglądającym? 

Fotograf slubny michal brzegowy
Fotograf slubny Michal Brzegowy

 

 

To jest tylko część emocji, które możemy pokazać i oddać na zdjęciu. Jest ich dużo, dużo więcej. Możemy czuć np: zażenowanie, zakochanie, zauroczenie, ból, zazdrość, zachwyt, poczucie winy lub tremę. To jaką emocję chcesz pokazać na zdjęciu zależy tylko od Ciebie i od Twojej wyobraźni.

 

W kolejnej części skupimy się na bardziej technicznych sprawach, w jaki sposób ustawiać się do zdjęcia i nie tylko.