W jaki sposób uwolnić swoją kreatywność

 
 
5-2048.jpg
 

Czym jest dla Ciebie kreatywność? Może to być robienie czegoś w zupełnie nowy sposób lub używanie swojej wyobraźni, by zrobić coś inaczej.

Dlaczego jej potrzebujesz i dlaczego jest taka ważna?

I przede wszystkim:

Jak być bardziej kreatywnym?

Dla mnie kreatywność ma ogromne znaczenie w moim życiu, niezależnie od tego co robię. Czyni mnie to szczęśliwym kiedy mogę robić rzeczy po swojemu tworząc coś według swojej wizji i pokazać ludziom jak myślę i tworzę. Kreatywność to nie tylko sposób myślenia. To sposób na życie kiedy zaczynasz myśleć i widzieć świat w swoich własnych barwach innych niż wszyscy wokół.

Wiesz co jest w tym podejściu najlepsze? Że zaczniesz żyć w najbardziej niesamowitym świecie.

Wiesz co jest w tym podejściu najgorsze? Mało kto to zrozumie. Będziesz się czuć osamotniona.

 

Znajdź swoją pasję

Ten punkt jest moim zdaniem krytyczny. Musisz znaleźć swoją niszę w której się po prostu zatracisz. Wszystko zaczyna się od pasji. Musisz po prostu kochać to co robisz. Może to być cokolwiek i będzie to idealne dopóki będziesz kochać to co robisz.

Co jeśli nie odkryłam swojej niszy? Co jeśli nie mam pasji i nie wiem jak ją znaleźć?

Nic się nie martw.

Myślisz, że każdy rodzi się z tą wiedzą co chce robić do końca życia? Nie. Ci którzy to wiedzą są niesamowitymi szczęściarzami, bo niezależnie od tego ile pieniędzy w tym momencie zarabiają oni już wygrali. Bo zawsze będą szczęśliwsi niż ci bogatsi, którzy robią coś co nie lubią. I jedyne pytanie które pozostaje pierwszej osobie to: “W jaki sposób przekuć moją pasję w zarabianie pieniędzy”.

Wiesz ile rzeczy w życiu próbowałem zanim poczułem co chcę robić w życiu? Próbowałem i przerabiałem dziesiątki różnych hobby i zawsze dochodziłem do tego samego punktu, że to nie jest dla mnie. Dołowało mnie to. Myślałem, że nigdy nie znajdę tego czegoś.

Czy uważam ten czas za stracony?

Absolutnie nie. Każde, powtarzam każde z tych doświadczeń nauczyło mnie czegoś innego i nowego co sprawia, że teraz jestem jaki jestem.

Rok temu myślałem, że jestem bezużyteczny i do niczego się nie nadaję, ponieważ za cokolwiek się nie zabrałem kończyło się porażką. Myślałem, że moim jedyny sukcesem życiowym jest stabilna, dobrze płatna praca w korporacji. Teraz już wiem, że to była obłuda. Bo ta właśnie stabilnie dobrze płatna praca doprowadziła mnie do załamania nerwowego i beznadziejnego poczucia własnej wartości.

Oto jest moja rada: Jeśli nie wiesz gdzie chcesz pójść ze swoim życiem i jak znaleźć pasję zacznij od smakowania i testowania dosłownie WSZYSTKIEGO. Spróbuj tego, spróbuj tamtego, spróbuj dosłownie wszystkiego. Próbuj nowych rzeczy, nowych aktywności, sportów i rób to tak długo aż poczujesz, że to jest to. Po jakimś czasie może się okazać, że to co uważałaś za swoją pasję jednak nie jest tym czymś. Potraktuj to jako wartościowe doświadczenie i zacznij od początku. Czy jest to proste? Nie. Ale życie nie jest proste. Wymaga pracy. Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę tym szybciej odkryjesz to coś.

Jeszcze mała dygresja. Wiesz, że zakochałem się w fotografii przez przypadek? Nie powiem Ci na 100%, że jest to coś co napewno będę robił do końca życia, bo nie jestem Nostradamusem, ale wiem jedno. Sprawia mi to w tym momencie ogromną przyjemność i chcę to robić dalej.

W jaki sposób pasja wpływa na kreatywność?

W każdy możliwy sposób. To od niej zaczyna się cały proces tworzenia. Bez pasji, bez serca, bez ognia nie ma kreatywności. Pasja to absolutny fundament.

Inspiruj się innymi. Zacznij twórczo kraść

Słyszałaś kiedyś jak ktoś mówił?:

“Ten to nie ma swojego stylu, bo odgapia”

albo

“Musisz robić rzeczy po swojemu a nie patrzeć na innych”.

Będę brutalnie szczery - Bzdura

Każdy, powtarzam KAŻDY się kimś zainspirował kiedyś lub czymś. Żaden Twój ulubiony fotograf czy artysta nie stworzył rzeczy z kosmosu (chyba, że inspiruje go astrologia). Każdy z nas kradnie twórczo i na tym to polega, by inspirować się sztuką, filmem, pracą innych fotografów, filmowców i otaczającym nas światem i nie ma w tym nic złego.

Da Vinci kiedyś powiedział: "Dobry artysta kopiuje, świetny kradnie."

Inspiruj się ludźmi, którzy robią rzeczy w Twojej niszy lepiej niż Ty. Wyłapuj te małe niuanse, które Ci się podobają i Twórz swój własny styl w oparciu o te małe niuanse. Weź od jednego jeden niuans, od drugiego drugi niuans, od trzeciego sposób obróbki, od czwartego storytelling i w ten sposób powstanie Twój unikatowy styl spójny z Twoim sercem.

Spędziłem niezliczoną ilość godzin na analizowaniu swoich ulubionych fotografów i storytellerów i każdy detal ich pracy. W ten sposób zacząłem się uczyć. Czy to znaczy, że kradnę i kopiuję ich pracę w dosłownym słowa znaczeniu? Nie. To znaczy, że uczę się czegoś co mi się podoba, a te osoby mnie inspirują swoją twórczością. Poza tym nie da się skopiować kogoś pracy artystycznej w 100%, ponieważ każdy z nas ma inny sposób widzenia świata i odczuwania emocji. To jest po prostu niemożliwe, by myśleć i tworzyć w dokładnie identyczny sposób jak inna osoba.

 

Zacznij się otaczać kreatywnymi ludźmi

Zacznij się otaczać ludźmi, którzy kochają to co ty. Buduj z nimi relacje i po prostu z nimi rozmawiaj.

Znasz to uczucie jak opowiadasz komuś o czymś co po prostu uwielbiasz i kochasz a jedyne co widzisz to znudzoną ziewającą twarz? Bo ja znam aż za dobrze.

Jest naprawdę ogromna ilość ludzi, którzy kochają to co ty i z ogromną chęcią wysłuchaliby Twojej historii i podzielili się również swoimi emocjami z tobą.

Będę tutaj znowu brutalnie szczery.

Usuń toksycznych ludzi ze swojego otoczenia, przyjaciół, znajomych, bliższych, dalszych, ogranicz kontakt z rodziną jeśli jest destrukcyjna. Mówię z własnego doświadczenia. Odciąłem się od wszystkich dawnych znajomości (rodzina została, bo jest super :) Pozdrawiam Cię mamo i tato! :)), bo po prostu było to dla mnie destrukcyjne, toksyczne otoczenie pełne libacji alkoholowych i imprez. Zostałem sam i myślałem, że już tak zostanie. Przyzwyczaiłem się nawet do tej myśli. A dzisiaj dostaję codziennie wiadomości od Was, że chcielibyście mnie poznać i zaprosić na kawę :) I umawiam się z Wami, poznaję Was i potrafię godzinami rozmawiać na tematy, które są nam bliskie sercu.

Powtórzę to jeszcze raz. Odetnij wszystkich toksycznych ludzi ze swojego życia. Oni nie tylko zabijają twoją kreatywność. Zabijają Ciebie. Krok po kroku.

Słuchajcie naprawdę to czaję, że nie każdy jest ekstrawertykiem i nie każdy czuje taki flow w byciu otwartym do każdego. Pewnie ciężko Ci w to uwierzyć, ale…ja jestem silnym introwertykiem i czuję się dobrze będąc sam pisząc czy nawet mówiąc do Was, ale gdybym miał stanąć przed ludźmi i coś powiedzieć miałbym problem…

Wracając do tematu:

Jak znaleźć ludzi, którzy mają takie same zainteresowania jak ty?

Niezależnie od tego czy jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem w dzisiejszej dobie internetu nie ma prostszego sposobu jak Social Media.

Grupy na Facebooku, Instagram (moje ulubione, tutaj poznaję najwięcej wspaniałych ludzi), Meet Up, fora, eventy.

Jak zacząć tworzyć jeśli dopadł mnie kryzys kreatywności?

No właśnie, co zrobić jeśli masz pustą głowę i brak pomysłów?

Wiele osób z Was dziwi mi się skąd ja na to wszystko biorę tyle pomysłów! Na te artykuły, YouTuby, treści i w ogóle! Muszę być twórczym geniuszem!

pssst...nie jestem. Jestem normalnym gościem, który ma normalne kryzysy, który po prostu dużo pracuje. Zrozumiałem jednak jedną bardzo ważną rzecz którą się teraz z Wami podzielę.

Uwaga! Sekret bycia twórczym i kreatywnym:

Nie musisz tworzyć niczego. To jest prawdopodobnie najbardziej wartościowa rada jaką w życiu usłyszałem związaną z tym tematem, która zmieniła absolutnie wszystko.

Wiem co myślisz: “Co do cholery Michał?”

Najlepsza rzecz związana z kreatywnością jest taka, że zaczynasz tworzyć naprawdę spoko rzeczy kiedy zdasz sobie sprawę, że nie musisz tworzyć niczego. Wystarczy, że zaczniesz dokumentować to w jaki sposób widzisz życie, świat, Twoją pracę, pasję. W dokładnie taki sposób jaki Ty to czujesz i widzisz! Bo nie ma drugiej takiej osoby, która będzie widzieć i czuć to w dokładnie taki sam sposób jak Ty, dlatego to jest tak wyjątkowe i niesamowite, i…twórcze!

Wiem co możesz pomyśleć, też tak myślałem: “Ale moje życie jest nudne, nikt tego nie polubi”.
Mylisz się. Nawet nie wiesz jak bardzo...

Jest mnóstwo ludzi, którzy pokochają Cię i sposób w jaki Ty widzisz świat tak długo jak to co będziesz robić będzie miało pozytywny wydźwięk.

Jeszcze raz. Przestań wymyślać, zacznij dokumentować.

Znajdź swój czas

Słuchajcie, ja nie czuję się super kreatywny non stop. To jest niemożliwe. Mam lepsze i gorsze momenty. Jesteśmy tylko ludźmi. Ja np. odkryłem, że jestem dużo bardziej kreatywny i pracowity wczesnym porankiem, a z kolei po 19 zaczynam być zombie.

Znajdź swoją porę, w której jesteś najbardziej produktywna. Być może jest to późny wieczór jak wszyscy śpią?

Bądź czujna

Czasem jak jadę tramwajem i widzę ten piękny wschód słońca albo całującą się parę na przystanku to mnie to zainspiruje do napisania czegoś o tym albo do jakiegoś nowego pomysłu z moją nową historią. Wyciągam wtedy odrazu mój telefon i zapisuję swoje pomysły w notatniku na telefonie. Jeżeli tego nie zapiszę odrazu to napewno to zapomnę. Zawsze tak jest.

 

Ciesz się życiem

Niby taki truizm, ale nie ma nic prostszego i bardziej prawdziwego niż ten punkt. Ja po prostu kocham, kocham, kocham, no po prostu kocham pracować jak czuję się dobrze, kiedy słucham swojej ulubionej muzyki albo jak siedzę na wsi pod tarasem z laptopem.

Szczęście, przyjemność, czysty umysł i dusza jest kluczem do wszystkiego.

W przeciwnym wypadku jaki jest sens bycia mistrzem w swojej dziedzinie jeśli czujesz się po prostu źle?

 

Medytuj

Medytacja jest naprawdę super. Uwielbiam się chillować i oczyszczać swój umysł po całym dniu ostrej pracy i chaosu, który rozgrywa się w mojej głowie. Pomaga mi czuć się lepiej, uwolnić moją kreatywność i ostatecznie czuć się szczęśliwiej. Jestem bardziej świadomy swoich myśli i emocji, przez co wiem co się ze mną dzieje i łatwiej mi jest zmienić stan kiedy czuję się np. źle.

Medytuję głównie przy spokojnej muzyce robiąc stretching lub jogę, ale uwielbiam medytować również po prostu spacerując w parku.

 

Jedz i śpij dobrze

Odkąd zmieniłem swoją dietę i zacząłem spać MNIEJ czuję się 100000 razy lepiej.

To co jesz i jak śpisz ma OGROMNE znaczenie na Twoje ciało i umysł. Spanie dłużej niż 8 godzin sprawia, że czuję się bardziej zmęczony niż jakbym spał 5. Dlatego staram się zawsze spać 6-7 godzin dziennie. Zacząłem również regularnie gotować i jeść dużą ilość warzyw. Czuję się naprawdę lepiej i lżej.

Tak jak starożytni Romowie i Grecy mawiali: “W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

 

Używaj efektu kuli śnieżnej

Czasem jak zaczynasz z realizacją jakiegoś pomysłu prowadzi to automatycznie do kolejnego. Nazywa się to “efektem kuli śnieżnej”. Ja to nazywam po prostu “flow”, gdzie jestem w stanie umysłu podczas, którego mam masę pomysłów na minutę. Wiem, że nie mogę ich wszystkich zrealizować w tym momencie, więc zapisuję wszystko w swoim notatniku z detalami i wracam do nich później.

 

Stwórz swój kreatywny dziennik

Stwórz swój dziennik, gdzie będziesz zapisywać swoje pomysły. Ja mam wszystko w jednej aplikacji Evernote, z której mogę korzystać zarówno na komputerze jak i telefonie, bo nigdy nie wiem kiedy i gdzie przyjdzie do mnie nowy ciekawy pomysł.

Mam różne sekcje w aplikacji:

 • Plan na dziś / Regularnie / Plan na 2019 / To do

 • Burza mózgów: Blogowanie / YouTube

 • Statystyki i obserwacje

 • Porady foto

 • Porady video

 • SEO / Marketing

 • Hashtagi

 • Fotografowie, którzy mnie inspirują

 • Filmowcy, którzy mnie inspirują

 • Fotograficzne organizacje 

 • Przydatne linki

 • Muzyka

 • Modelki / MUA / Fryzjerki / Salony sukni ślubnych / Florystki / DJe / Dekoracje / Papeteria / Zaproszenia

 • Inspiracje ślubne

 • Inspiracje fotograficzne i filmowe

 • Poezja

Stwórz swoje tablice i mapę myśli

Słyszałaś kiedyś o Pinterest? To platforma social media stworzona dla ludzi szukających inspiracji w obrębie praktycznie każdego tematu. Możesz stworzyć tam swoje tablice i nazwać je np. “Suknie ślubne”, “DIY”, “Boho dekoracje” itd.

Mapa myśli jest kolejnym fajnym pomysłem, by uruchomić swoją kreatywność. Weź duży kawałek papieru i zacznij wypisywać różne zagadnienia a potem używając strzałek zrób burzę mózgów wypisując różne pomysły np. pomysły na plenerową sesję narzeczeńską.

 

Bądź wdzięczna i po prostu dobra

W jaki sposób bycie wdzięcznym i dobrym pomoże Twojej kreatywności?

Możesz mi wierzyć lub nie, ale bycie dobrym i wdzięcznym człowiekiem nie czyni Cię tylko bardziej kreatywnym, ale również szczęśliwym człowiekiem. W jaki sposób? Jeżeli jesteś non stop sfrustrowana i ogólnie mówiąc…nie lubisz ludzi (to nie jest to samo co introwertyk) to Twój umysł zablokuje Twoją kreatywność i będziesz sfrustrowana jeszcze bardziej. Poprzez bycie po prostu miłą dobrą i wdzięczną osobą czujesz się dobrze i Twój umysł będzie Cię wspierał w Twoich nowych pomysłach i rozwiązaniach.

 

Uwolnij się

Punkt z którym przyznaję się bez bicia mam największy problem.

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku i po prostu się wyluzować. Weź czas wolny jeśli czujesz się wypalona.

Kreatywność potrzebuje czasu i przestrzeni. To znaczy, że nie możesz napieprzać za wszelką cenę. Jeśli Twoje ciało i umysł dają Ci znać, że mają dość nie walcz z tym. Po prostu odpuść. Nie ma w tym nic złego. Weź swoją dziewczynę lub chłopaka na spacer lub do kina. Pojedź na wycieczkę w góry lub do lasu.

Moim ulubionym sposobem jest wycieczka w góry lub na wieś, gdzie otacza mnie po prostu dźwięk drzew i wiatru.

Znajdź swój sposób.

Jeśli dotarłaś do końca dzięki za przeczytanie! Mam nadzieję, że to w jakiś sposób ma sens :) 

Ściskam!

Michał