W czym robić selekcję zdjęć

 
 

Jeśli jesteś fotografem to na 99% obrabiasz zdjęcia w Lightroomie i wiesz, że nie jest to najlepszy program do robienia selekcji zdjęć ze względu na dość powolne działanie. I zwiększenie RAMu niestety nie pomaga tak, żeby robić tą selekcję robić naprawdę płynnie.

Jak w przypadku selekcji 50 zdjęć to jeszcze nie jest masakra, ale przy 2000-10000 zdjęć to jest niemożliwe. Można psychicznie wysiąść.

Odkryłem 2 świetne programy, w których możesz robić błyskawiczną selekcję i po prostu przeciągnąć zaznaczone RAWy do Lightrooma.

1. Photo mechanic

Chyba najbardziej popularny program do selekcji wśród fotografów. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Możesz wyprobować sobie wersję darmową przez kilka tygodniu i potem zdecydować czy chcesz dokonać zakupu czy nie. Program kosztuje z tego co pamiętam około 200 zł.

2. XnViewMP

To jest program, którego ja używam. Jest darmowy. Praktycznie w niczym nie odstaje od Photo mechanica. Selekcja następuje błyskawicznie. Masz mnóstwo opcji do wykorzystania. Ja natomiast korzystam tylko z jednej: Cmd+1-5 (Ctrl jeśli masz Windowsa) do zaznaczania gwiazdkami od 1 do 5 zdjęcia. Potem filtruję i zostawiam np. tylko te z 5 gwiazdkami i przeciągam je do Lightrooma.

Zero oczekiwania na władowanie się pliku jak w Lightroomie. Możesz przeglądać zdjęcia tak szybko, jak przerzucanie kartek w książce na pełnej szybkości.

How simple is that? :)