Książki fotograficzne, które warto przeczytać

 
 
Destination-wedding-photographer-michal-brzegowy-books-1.jpg
 

W tym poście podam Ci wszystkie książki i e-booki fotograficzne, które przeczytałem, moją krótką recenzję na ich temat i ostateczne podsumowanie.

Znajdziesz tutaj książki o następującej tematyce:

 • podstawy fotografii,
 • portrety,
 • fotografia krajobrazu,
 • fotografia ślubna,
 • fotografia mody,
 • marketing fotograficzny,
 • jak opanować światło w fotografii,
 • fotografia w podróży,
 • fotografia kreatywna i inspiracje,
 • fotografia sportu,
 • fotografia uliczna,
 • techniczne sprawy związane ze sprzętem fotograficznym,
 • fotografia studyjna / w domowym studio,
 • obróbka cyfrowa w programach Adobe Photoshop i Lightroom.

 

Digital Photography tomy 1, 2, 3  Scott Kelby

Książki Scotta to absolutny numer 1 na mojej liście książek fotograficznych, które warto przeczytać. Seria Digital Photography prowadzi Cię za rękę ucząc podstaw z zakresu obsługi Twojego aparatu (Scott używa Nikona. Ja używam Canona i nie miałem problemu z przełożeniem jego rad na swój aparat) idąc krok po kroku ucząc Cię robić zdjęcia. Autor pokazuje Ci jak robić zdjęcia w przeróżnych warunkach. Wszystkie książki są podzielone na rozdziały np. fotografię portretową, krajobrazową, ślubną lub sportu. Jeśli interesuje Cię tylko portret możesz odrazu przejść do konkretnego rozdziału. Kolejne tomy są już wersją bardziej zaawansowaną przeznaczoną dla fotografów, którzy opanowali podstawy. Nauczysz się jak zapanować nad światłem sztucznym, naturalnym, jak zbudować domowe studio i wiele, wiele innych! Scott pisze w bardzo luźny, sarkastyczny sposób, więc całość czyta się łatwo i przyjemnie. Nie masz wrażenia, że czytasz podręcznik do fotografii, tylko przyjemną lekturę. Mi często towarzyszył uśmiech podczas czytania :) Zdecydowanie polecam niezależnie od tego jaki rodzaj fotografii Cię interesuje.

 

Szkoła fotografowania National Geographic P.K. Burian i R. Caputo

Kolejny wielki numer na mojej liście. Książka ta skupia się głównie na fotografii podróży i krajobrazu. Jeśli Twoim głównym celem jest właśnie ta działka fotografii to zdecydowanie powinieneś ją mieć. Książka pokazuje Ci techniczne sprawy związane z robieniem zdjęć w terenie, ale również przekazuje podstawy na temat tego jak działa światło, twój aparat i daje Ci wskazówki jak zadbać o swój sprzęt by nie uległ zniszczeniu w ciężkich warunkach atmosferycznych. Jedyny problem jest taki, że dość ciężko ją znaleźć. Ja dość długo szukałem swojego egzemplarza. 

 

Fotografia - Jak lepiej fotografować radzi John Hedgecoe

Bardzo, bardzo dobra książka. Mimo swojego wieku nadal zawiera aktualne informacje a wiedza w niej jest nieoceniona. Jeśli nie wiesz jeszcze jaki dział fotografii Cię interesuje najbardziej to zdecydowanie powinieneś przeczytać tą książkę zaraz po tomach Scotta K. Znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek jak robić dobre zdjęcia zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Dowiesz się jak fotografować ludzi, przedmioty, naturę, budynki, ruch, zwierzęta i nie tylko. Ciężko ją dostać, ale ja znalazłem używany egzemplarz na allegro.

 

Lustrzanka cyfrowa bez tajemnic - Portrety - bezcenne rady najlepszych fachowców M. Cleghorn, M.Hoyle, E. McCabe, S. Shipman, B. Thomassen

Bardzo interesująca książka dla fotografów zainteresowanych portretem. Jest niezwykła i odróżnia się od innych egzemplarzy tego typu pod tym względem, że jest zbiorem wskazówek niezależnych portrecistów z różnych branży. Tak więc znajdziesz tam cenne informacje i wywiady z fotografem ślubnym, mody, sportu, reportażowym lub ulicznym. Dowiesz się jak powstały najsłynniejsze portrety sławnych osób (historia zdjęcia, światło, parametry) i zdjęcia które widzimy w magazynach które oglądamy. Jest to bardzo pomocna książka dla początkujących, ponieważ przy każdym zdjęciu widzimy jakie zostały użyte parametry podczas fotografowania. Autorzy dokładnie opisują jakie użyli światło i sprzęt. Polecam! Odkryłem kilku ciekawych portrecistów, którzy zainspirowali mnie do rozwoju.

 

Światło zastane w praktyce D. Marr

Bardzo fajna, krótka i konkretna książeczka. Fotografując osobę światło to drugi najważniejszy czynnik warunkujący piękne zdjęcie. Pierwszym są emocje, ale to nie o nich jest ta książka. Nauczysz się w niej jak ustawić drugą osobę w różnych naturalnych warunkach oświetleniowych by zawsze wyglądała atrakcyjnie na obrazku. Dostaniesz wskazówki jak fotografować o różnych porach dnia, jak wykorzystywać naturalne elementy otoczenia i jak możesz sprawić by dana osoba wyglądała lepiej za pomocą zwykłej białej kartki papieru. Jeśli szukasz w swoich portretach naturalności i zamierzasz fotografować głównie przy użyciu światła zastanego to jest to zdecydowanie książka dla Ciebie. Plusem jest również fakt, że jest ona bardzooo tania. Ja za swoją dałem na Bonito bodajże 20 zł.

 

Profesjonalna fotografia ślubna - Od perfekcyjnego warsztatu do dochodowego biznesu G. "Moment" Płaczek

Jest to książka przeznaczona dla fotografów zainteresowanych fotografią ślubną. Mimo iż styl zdjęć autora totalnie odbiega od mojego gustu (ale jest to moja subiektywna ocena, ponieważ każdy ma inne upodobania) to wiedza, którą przekazuje w książce jest niesamowita. Grzegorz prowadzi Cię za rękę od samego początku mówiąc jak budować biznes fotograficzny, zaczynając od strony internetowej, budowy portfolio, idąc dalej przez marketing internetowy, SEO, Social Media, budowanie oferty, kontakt z parą i oczywiście skupiając się na budowanie reportażu ślubnego. Bardzo dużo przydatnej wiedzy!

 

Fotografowanie mody - Praktyczny podręcznik E. Siegel

Jest to książka, która towarzyszyła mi podczas każdej sesji studyjnej i plenerowej z modelką. Znajdziesz w niej ogromną ilość wiedzy na temat ustawiania modelki i aparatu tak by na Twoim zdjęciu dziewczyna wyszła jak najbardziej atrakcyjnie. Jest w niej mega dużo przykładów w postaci zdjęć jak poprawnie pozować a co jest błędem. Autor pokazuje Ci jak każdy element ciała wpływa na odbiór zdjęcia skupiając się nawet na palcach modelki. Jeśli interesuje Cię fotografia mody lub portretowa to ta książka jest encyklopedią wiedzy i zdjęć. 

 

Fotografia cyfrowa - Praktyczny przewodnik - Ponad 300 porad i wskazówek na wspaniałe zdjęcia M. Leuchter

Jest to książka, którą traktuje bardziej jak zbiór inspiracji do wykonania wielu nietypowych i oryginalnych zdjęć. Znajdziesz w niej wiele pięknych kreatywnych zdjęć i instrukcji jak je wykonać. Są w niej ciekawe portrety, zabawa światłem, ale również techniczne wskazówki odnośnie obróbki zdjęć. Nie nauczyłem się z niej wiele, ale napewno jest to książka przyjemna i bardzo inspirująca.

 

Adobe Photoshop i Lightroom Scott Kelby

Znowu Scott i znowu wspaniałe książki nasączone wiedzą, tylko że tym razem na temat obróbki cyfrowej zdjęć. Są one ogromne i zawierają setki stron. Będąc z Tobą absolutnie szczery nie przebrnąłem przez całość. Wybierałem tylko wątki, które mnie najbardziej interesowały. Jeśli tak jak ja nie masz tyle czasu na czytanie tysiąca stron z Photoshopa to polecam Ci uczyć się go z poradników na Youtube. Sam Scott ma ich pełno. Planuję stworzyć osobny post w którym umieszczę wszystkie poradniki na Youtube, które pomogły mi w szybkiej i bezbolesnej nauce tych programów. Jeśli nie chcesz przegapić postu możesz wpisać się na subskrybcję na dole strony.

 

Zarabiaj na fotografii - Digital Camera Polska

Jako ostatnia pozycja już na mojej liście umieszczam tym razem obszerny numer gazety Digital Camera Polska. Nie jest to książka, ale jest to wydanie specjalnie, które zawiera aż 196 stron bardzo przydatnej marketingowej wiedzy dla fotografów. Jeśli chcesz zacząć zarabiać na tym co kochasz (czyli fotografii :)) bardzo polecam Ci tą pozycję. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek od fotografów z różnych branż, którzy odnieśli sukces i dzielą się wiedzą w jaki sposób do tego doszli.

 

To wszystko na tą chwilę! Jest jeszcze wiele artykułów i miesięczników gazet które przeczytałem i nadal czytam, ale post ten skupia się głównie na książkach. W przyszłości napiszę kontynuację odnośnie stron internetowych, blogów, artykułów i gazet które warto czytać.

Moja biblioteczka fotograficzna cały czas się powiększa, więc regularnie będę ją uzupełniał i wpisywał tutaj nowe pozycje. Może znasz coś interesującego i wartościowego wartego przeczytania? Podziel się tym ze mną i napisz w komentarzu poniżej. Z miłą chęcią przeczytam!

Jeśli masz jakieś pytania to jak zawsze śmiało pisz do mnie na Facebook-u lub Instagramie