Jakie konkretne działania podjąć, by osiągnąć swój fotograficzny cel

 
 

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie jedna z Was. Zresztą często tak jest, że inspirujecie mnie swoimi pytaniami, a ja odpowiadając postanawiam napisać potem artykuł lub nagrać vloga, bo być może ktoś inny też ma taki problem.

Dzisiaj będzie konkretnie bez zbędnych wstępów.

Jeśli wiążesz z fotografią coś bardzo ważnego w swoim życiu, chcesz by Twoja pasja przerodziła się w coś więcej, chcesz zarabiać a być może nawet żyć z fotografii to:

1. Określ w czym chcesz się specjalizować

Niby oczywista oczywistość, ale ważne jest żebyś odkrył co tak naprawdę Cię jara w fotografii. Czy są to pary (fotografia ślubna), dzieci (fotografia rodzinna), czy fotografia kulinarna czy reklamowa czy jeszcze co innego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie być specjalizował się równocześnie w kilku dziedzinach fotografii, ale moim zdaniem dobrze jest mieć taką jedną przewodnią jak np. ja mam fotografię ślubną. Bardzo ważne jest, by była to dziedzina fotografii która naprawdę Cię jara, a nie jest Twoim wyborem tylko i dlatego, bo jest na to popyt. Dlaczego? Dlatego, że robiąc coś co nie sprawia Ci w pełni przyjemności nie będzie się to różnić niczym innym od robieniem czegoś co nie lubisz i prędzej czy później znienawidzisz to. Jak odkryć swoją dziedzinę? Smakując i próbując wszystkich rodzajów fotografii aż poczujesz, że to jest to. To jest jednocześnie tak proste, a jednocześnie tak trudne.

2. Proces nauki

Ok, znalazłeś tą swoją dziedzinę i całym sercem czujesz, że chcesz to robić. Teraz pora na naukę. Musisz być naprawdę dobry w tym co robisz. Proces nauki podzieliłbym na 3 kategorie na które będzie składać się Twój unikalny styl w fotografii:

 1. Ogólna wiedza z zakresu fotografii

 2. Ogólna wiedza z zakresu marketingu i Social Media

 3. Twórcza kradzież od osób, którzy Cię inspirują

 4. Praktyka

Zacznijmy od pierwszego podpunktu. Poprzez ogólną wiedzę z zakresu fotografii rozumiem podstawy techniczne robienia zdjęć, kompozycji, wiedzy jak działa światło, edycja w Lightroomie / Photoshopie itd. By zdobyć ogólną wiedzę z zakresu fotografii masz mnóstwo możliwości: książki, darmowe tutoriale na YouTube, blogi, kursy, szkolenia, szkoły fotograficzne, warsztaty. Ja wszystkiego nauczyłem się sam czytając książki (tutaj możesz zobaczyć co czytałem) i z tutoriali na YouTube (tutaj możesz zobaczyć co polecam).

Drugi podpunkt to wiedza z zakresu Social Media i SEO. Dlaczego to jest tak ważne? Dlatego, ponieważ możesz być najlepszym fotografem na świecie, ale jeśli nikt się o Tobie nie dowie to będziesz głodującym artystą :) Jeśli chodzi o Social Media to odeślę Cię do mojego spisu książek tutaj. Jeśli natomiast chodzi o SEO to tutaj znajdziesz mój tutorial z podstaw SEO dla fotografów.

Przy trzecim podpunkcie zaczyna się prawdziwa zabawa, która ma najmocniejszy wpływ na wykształcenie się Twojego indywidualnego stylu w fotografii. Sprawa jest bardzo prosta. Spędzasz niezliczone ilości godzin na wyszukiwanie swoich autorytetów w fotografii w swojej dziedzinie (np. po hashtagach na Instagramie), spisujesz ich w notatników po czym analizujesz KAŻDY aspekt ich pracy, fotografii, opowiadania historii, marketingu i obrabiania zdjęć. Z każdego z nich wyciągasz jedną rzecz, która podoba Ci się najbardziej. I w ten sposób powstaje Twój unikalny styl. To jest bardzo czasochłonne. Ja poświęciłem setki godzin na analizę pracy swoich ulubionych fotografów. Czasem nadal wracam do ich prac jeśli brakuje mi weny.

I czwarty podpunkt najważniejszy, praktyka. W trakcie nauki musisz robić zdjęcia. Umawiasz się na darmowe sesje. Tak, pracujesz za darmo ile wlezie. Są dwa znaczące plusy tego.

 1. Uczysz się i zdobywasz zdjęcia do portfolio

 2. Fotografowane osoby oznaczają Cię i polecają swoim znajomym, którzy przychodzą do Ciebie już o płatne sesje (sprawdzone empirycznie)

Jak się umawiać na darmowe sesje? Ja to robię tylko przez Instagrama. Po lokalizacji Kraków przeglądam zdjęcia po kolei aż znajdę fajnie wyglądające pary i po prostu do nich piszę. Do 1, 5, 10, 20, 30 par aż się któraś zgodzi.

3. Plan

W moim przypadku nie mogę sobie pozwolić na pracę bez planu. Wiem, że niektórzy ludzie potrafią radzić sobie na spontanie, ale nie ja. Plan mnie motywuje i sprawia, że mam poukładany harmonogram dnia.

Plan dzielisz na krótkoterminowy i długoterminowy.

Plan krótkoterminowy to są czynności, które podejmujesz każdego dnia, np.:

Sobota:

 • 3 posty na Instagramie o: 8.00, 14.00 i 19.00

 • Napisać do 20 par na Instagramie z propozycją darmowej sesji

 • Sesja o 16.00

 • Wysłać wieczorem kilka zdjęć parze z sesji jako zajawka

 • Backstage na Insta Story po sesji

 • Kupić reklamę na Instagrama za 100 zł

Plan długoterminowy to będą Twoje cele na np. najbliższy miesiąc lub rok np.:

Plan na kwiecień:

 • Zrobić 4 darmowe sesje narzeczeńskie

 • Założyć stronę internetową i zbudować portfolio na stronie

 • Zrobić reklamy za łączną kwotę 500 zł

 • Stworzyć ofertę dla klientów

 • Dokończyć czytać książkę a, b i c

Plan na 2019:

 • Sfotografować swoje pierwsze śluby

 • Złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy

 • Zbudować portfolio ślubne

 • Zdobyć pierwsze płatne śluby na 2020

 • Przeznaczyć 5000 zł na reklamy na cały rok

4. Ciężka praca i otoczenie

Cała reszta to ciężka praca. Musisz zrezygnować z wielu przyjemności na rzecz rozwijania swojej pasji i biznesu. Zamiast kupować kolejne rzeczy, których nie potrzebujesz przeznacz pieniądze na reklamę. To jest inwestycja w Twoją firmę. Zamiast spędzać każdy weekend na imprezowaniu spędzaj czas na robieniu darmowych sesji w celu rozbudowy portfolio. Poświęcaj np. godzinę lub dwie dziennie na komentowaniu zdjęć swoich potencjalnych klientów. Możesz ich znaleźć po hashtagach np. #narzeczona jeśli chcesz być fotografem ślubnym lub #rodzew2019 w przypadku fotografa rodzinnego.

Kolejna sprawa to otoczenie. Słyszałem zbyt wiele historii już od Was gdzie głównym powodem, by nie zacząć działać i spełniać swoje marzenia jest strach przed opinią swojego otoczenia, strach przed wyśmianiem, krytyką i oceną.

Teraz będzie być może drastycznie, ale prawdziwie. Zmieniasz otoczenie tylko na ludzi, którzy Cię wspierają i eliminujesz wszystkich ze swojego życia, którzy ciągną Cię w dół, demotywują, wyśmiewają, oceniają, wbijają nóż w plecy. Nieważne czy są to znajomi z pracy, których blokujesz wszędzie gdzie się da czy nawet dobra przyjaciółka. Jeśli jest to Twoja rodzina to…ogranicz kontakt. Ja bym tak zrobił. Ludzie nie zdają sobie nawet sprawy jak otaczanie się dobrymi i życzliwymi ludźmi ma ogromne znaczenie na ich motywację i chęć do życia. Po co marnować swoje życie na otaczanie się toksycznymi ludźmi? Po co przejmować się tym co ktoś inny pomyśli o moich zdjęciach? To Twoje życie. Grażyna, która Cię wyśmiewa nie przeżyje życia za Ciebie. Nie chodzi też oto, by zacząć hejtować Grażynę. Chodzi oto, by ją odciąć i skupić się na sobie. Nie ma sensu skupiać się na hejterach. Trzeba ich po prostu odciąć i robić swoje.

Kiedyś usłyszałem fajne zdanie: Haters gonna hate and creators gonna create.

Mam nadzieję Kochani, że ten artykuł Wam troszkę pomoże :)

Ściskam Was mocno!

M.