Jak zrobić analogowe czarno białe zdjęcia w Lightroomie

 
 

Cześć! W tym artykule przedstawię Wam 3 sposoby na obrobienie zdjęć w programie Lightroom, by uzyskać klimatyczne czarno białe obrazy w analogowym stylu. Pokażę Wam również jak wygląda obróbka na przykładach moich zdjęć.

No to jazda! :)


I filmowa obróbka


Krok 1.

Zaczynamy od wrzucenia surowego zdjęcia RAW do Lightrooma.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 10
 

Krok 2.

Klikamy Black and White w dziale Basic

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 1
 

Krok 3.

Dostosowywujemy ekspozycję, delikatnie obniżamy Whites, Blacks, Shadows i podnosimy Highlights.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 2
 

Krok 4.

Wchodzimy w dział Tone Curve.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 3
 

Krok 5.

Nanosimy na oś czasu (poprzez kliknięcie) 3 kropki w równej odległości od lewej strony następnie tworzymy kolejne 3 znaczki w prawym górnym kwadracie w równej odległości od siebie i tak jak na załączonym zdjęciu obniżamy je w dół.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 4
 

Krok 6.

I słuchajcie teraz bardzo ważny krok. Dodajemy ziarno w dziale Effects. Ustawienia, które widzicie poniżej są najczęściej stosowanym ziarnem u mnie na zdjęciach zarówno w fotografii kolorowej jak i czarno białej. Ale nie bójcie się eksperymentować i dodać więcej ziarna w szczególności na zdjęciach czarno białych. Będzie to wyglądać jeszcze bardziej klimatycznie. Możecie śmiało podnieść Size i Roughness do 60-70.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 5
 

Krok 7.

Obniżamy delikatnie Dehaze w dziale Effects. Tworzy się wtedy taka mgła (efekt wyblakłego zdjęcia). Używajcie tego bardzo subtelnie, bo łatwo przesadzić.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 6
 

Krok 8.

Dodajemy viniety. Ja z reguły mam dość mocno przesunięty Midpoint w lewo. Jeśli chodzi o Amount to zależy wszystko od warunków oświetleniowych jakie macie. Możecie równie dobrze całkowicie zrezygnować z dodawania viniety jeśli wygląda to nienaturalnie.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 8
 

Krok 9.

Wracamy do ustawień basic i dostosowywujemy suwaczki tak by wydobyć ze zdjęcia troszkę więcej życia. Ja przesunąłem dość znacznie znacznik kontrastu w lewo (tym samym rozjaśniając zdjęcie i je “wypłukując”). Zdjęcie było zbyt wyblakłe, więc zwiększyłem kontrast poprzez przesunięcia znacznika Blacks w lewo.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 7
 

Bonus Tip

Jeśli chcesz nadać cieplejszego klimatu swojemu zdjęciu tworząc delikatny efekt sepii wejdź w Split Toning i delikatnie dodaj żółty kolor w Highlightsach i kolor pomarańczowy w Shadowsach.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 9
 

A teraz zobaczmy kilka innych przykładów zrobionych tą obróbką

 

II filmowa obróbka

Wszystkie ustawienia zostawiamy jak powyżej z jedną różnicą. Skrajnie lewą kropkę na osi Tone Curve podnosimy do góry. W ten sposób wybielamy czernie nadając zdjęciu jeszcze bardziej filmowy wygląd. Możecie podnieść wyżej znacznik, wtedy wygląd będzie jeszcze bardziej filmowy. Eksperymentujcie.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 11
 

Przykłady

 

III filmowa obróbka

Wracamy do ustawień z I obróbki i następnie zwiększamy dość mocno kontrast poprzez przesunięcie slidera kontrastu w prawo, highlitsy w prawo, shadowsy i whites również i blacks w lewo. Ten typ obróbki jest mocno kontrastowy z silnymi akcetami w czerniach i bielach.

czarno biale zdjecia analogowe lightroom 12
 

Przykłady

 

To tyle! Dzięki za przeczytanie. Pochwalcie się potem jak Wam to wychodzi :)

Jak to mówią Amerykanie

xoxoxoxoxoxoox,

Michał