Jak się przełamać i wymiatać na Insta Story

 
 

Zanurzmy się razem w tajnikach Insta Story :) W tym artykule porozmawiamy o tym dlaczego Insta Story jest tak ważne szczególnie dla fotografów (ale nie tylko) i jak go używać, by docierać do większej ilości ludzi i przede wszystkim jak nawiązać kontakt z obecnymi obserwującymi.

Słuchajcie znacie takie konta, które mają dziesiątki tysiące obserwujących a nie mają żadnej interakcji z tymi osobami? Naprawdę nie chodzi oto ile macie “followersów” tylko JAKICH.

A moim zdaniem nie ma lepszego narzędzia do zwiększenie jakości interakcji z ludźmi jak Insta Story, dlatego uważam jest to nawet ważniejsza funkcja niż zwykły feed.

 

Czym jest Insta Story?

To są te kółeczka u góry Twojego Insta. Możesz tam dodać zdjęcie, GIFa, tekst lub video używając małej ikonki aparatu w lewym górnym rogu.

Do czego to służy?

Głównie po to, by pokazać się ludziom z bardziej ludzkiej strony, jak np. wyglądał Twój dzień.

1.jpg
 

Insta Feed działa bardziej jak Twoje internetowe portfolio, gdzie zwykle dodajesz swoje najlepsze zdjęcia. Aczkolwiek uważam, że powinniśmy również dodawać osobiste i bardziej “przyziemne” zdjęcia na Insta Feed. Buduje to zaufanie.

Jeśli mi nie wierzysz to odpowiedz sobie na pytanie:

Czy wolisz żeby ludzie Cię po prostu podziwiali czy wolisz, żeby nawiązali z Tobą relację stając się częścią wspólnej społeczności?

Używam Insta Story, by pokazać Wam jakim człowiekiem jestem, ponieważ chcę przyciągać do siebie podobne osoby z podobnymi wartościami. Nie udaję nikogo. Nie pokazuję też wszystkiego. Zachowuję zdrowy rozsądek, ale mówiąc do Was możecie mieć pewność, że to jestem ja a nie maska, którą przybieram. Nie będę Cię okłamywał. Mam też smutniejsze dni. Jestem też poirytowany. Czy to pokazuję? Nie. Czy dlatego, że chcę być “idealny” w Waszych oczach? Nie. Dlatego, że nie chcę Was zarażać swoimi negatywnymi emocjami. Chcę się głównie dzielić tymi dobrymi i mieć na Was dobrym wpływ.

 

 

Ale ja nie wiem co mam dodać. Jestem nieśmiała. Nie lubię mówić do kamery.

Jesteś taka jak myślisz, że jesteś. Nazwij to banałem, ale to prawda. Jeśli myślisz, że jesteś nieśmiała to jesteś. Podam Ci przykład. Załóżmy, że jesteś nieśmiała. Tak bardzo, bardzo, bardzo nieśmiała. Wyobraź sobie, ale serio, tak mocno sobie to wyobraź, że wychodzisz na imprezę swojego życia, gdzie są sami mega przystojni faceci i każdy patrzy na Ciebie. Zaczynają do Ciebie podchodzić i subtelnie Cię podrywać. Na początku jesteś speszona i nie wiesz co robić, ale potem idziesz z jednym tańczyć. Świetnie się bawisz. Przeżywasz noc swojego życia. Pod koniec wieczoru chłopak z Twoich snów odwozi Cię pod dom i pyta czy chcesz z nim pójść jeszcze na spacer. Zabiera Cię na frytki, po czym odprowadza pod drzwi, daje Ci całusa w policzek i mówi, że to była najlepsza noc jego życia i nie może się doczekać aż Cię znów zobaczy.

Budzisz się na następny dzień jakbyś fruwała 2 metry nad ziemią i mogła przenosić Himalaje. I odpowiedz mi teraz szczerze na pytanie: Czy wtedy byłabyś dalej nieśmiała, by powiedzieć coś na Insta Story?

Do czego zmierzam. Do tego, że nieśmiałość to tylko stan Twoich wyobrażeń o sobie samej, które możesz zmienić. Najlepsze w tym jest to, że nie potrzebujesz do tego przystojnego faceta. Najgorsze w tym jest to, że będziesz musiała wyjść ze swojej strefy komfortu, a to może być stresujące.

To teraz szybciutko jeszcze przytoczę Ci swoją historię, żeby nie być gołosłownym (nie będzie w niej przystojnych facetów).

Zacząłem swoją przygodę z fotografią, ponieważ chciałem uciec od życia. Nie lubiłem ludzi. Nie chciałem z nimi rozmawiać. I nagle trafiło mnie uczucie gorąca ni stąd ni z owąd, że chciałbym fotografować miłość innych ludzi. Ale wciąć nie lubiłem za bardzo przebywać z ludźmi, co wywołało we mnie duży wewnętrzny konflikt. Lubiłem po prostu to bierne uczucie obserwowania cudzej miłości i uczucia. Potem przez przypadek trafiłem na kilka pozycji książkowych, które zmieniły całkowicie moje życie; “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, “Potęga podświadomości” i wszystkie książki Gary Vaynerchuk-a. Zakochałem się w filozofii bycia życzliwym i darzenia ludzi szczerą sympatią i chęcią bezinteresownej pomocy. Filozofia Gary-ego zakłada, że w dzisiejszym świecie powinniśmy nasz przekaz wysyłać poprzez Social Media, bo to one mają największą moc.

YouTube? Insta Story? Podcast? Pomyślałem: “Nie ma opcji! Nienawidzę na siebie patrzeć i się słuchać. Jestem brzydki. Mam duży nos".”

Walczyłem ze sobą 2 tygodnie zanim nagrałem pierwsze…15 sekundowe Insta Story. Ale zrobiłem to, ponieważ chciałem się zmienić. Wiesz co jest najlepsze? Że przezwyciężyłem swoją antypatię do ludzi. Pomogło mi się to otworzyć i…otworzyć się też innym!

Pierwsze video było tragiczne, ale z każdym kolejnym i kolejnym czułem się już coraz bardziej komfortowo. Już nawet mój duży nos mi nie przeszkadza.

Pamiętaj, że największą siłę (jakkolwiek to dziwnie nie zabrzmi) ma Twoja twarz. Twój głos. Twoje oczy. Twój uśmiech. To całe połączenie sprawia, że wzbudzasz zaufanie i sympatię dużo większą niż jakbyś wrzuciła najpiękniejsze zdjęcie na świecie (co też oczywiście możesz robić).

Dobrze dość o mnie :)

Nie wiem czy jesteś świadoma, ale kiedy dodajesz coś na Insta Feeda to tylko 10% Twoich obserwujących może to zobaczyć. Jeśli natomiast dodajesz coś na Insta Story znacznie więcej osób to widzi. Dlatego powinnaś używać tego narzędzie jak najczęściej się da, co najmniej kilka razy dziennie. Ja jak mam flow to wrzucam nawet kilkanaście-dziesiąt.

Nie masz czasu? 1 story = 15 sekund, 4 story = 1 minuta.

Chyba nie trudno wygospodarować minutę, dwie dziennie na to, by powiedzieć coś szczerego do swoich obserwujących :)

 

O czym mogę mówić i co dodawać na Insta Story

- Możesz mówić o tym co kochasz i lubisz, o swojej pasji, hobby

- Twoja historia. Dlaczego zdecydowałaś się robić to co robisz. Jak zaczęłaś. Z czym się zmagałaś/zmagasz

- Twoja podróż. Wzloty i upadki. Ludzie chcą zobaczyć prawdziwą CIEBIE

- Backstage (zdjęcia, video, boomerangi, selfie z parami)

4.jpg
 

 

- Zdjęcia Twojego sprzętu, aparaty, obiektywy

- Kotki, kotki, kotki

7.jpg
10.jpg
 

 

- Jak wybierasz zdjęcia po sesji

- Jak obrabiasz zdjęcia

- Dziel się swoją wiedzą i obserwacjami albo coś co odkryłaś nowego, jakieś ciekawostki

- Szczeniaczki (ale lepiej kotki)

- Polls! (ankiety) Uwielbiam! Ludzie uwielbiają mieć wpływ na Twoje decyzje. Oglądałaś film na Netflixie “Czarne Lustre: Banderstach”? Jeśli nie to obejrzyj. Mówienie o sobie jest spoko, ale lepsze od tego jest słuchanie. Dlatego do tego najlepsze są ankiety. Może to być wszystko. Inną zaletą tego jest to, że gdy Twoi obserwujący angażują się w Twoje ankiety, algorytm Instagrama szaleje.

 

- Questions. Podobnie jak z ankietami. Używaj ich do tworzenia zaangażowania z ludźmi

unnamed.jpg
 

 

- Twoje uczucia. Po prostu. Jak się czujesz z różnymi rzeczami. ALE, uważaj z wyrażaniem swoim opinii na różne tematy. Bezpieczniejszą opcją jest mówić o tym jak Ty się czujesz z pewnymi rzeczami niż wyrażać opinie, które mogą kogoś zranić.

- Ty spędzająca czas na:

  • wakacjach

  • jedzeniu i próbowaniu nowych rzeczy

  • selfie z Twoim kotkiem

  • pijąca rano kawę bez make upu

  • biorąca prysznic (by @jacob_loafman - Kocham gościa. Nagrał całego Live biorąc prysznic :D) Pamiętaj, żeby mnie oznaczyć przy tym

- Kotki

 

 

W jaki sposób mogę zrobić Insta Story

- Selfie z dodanym tekstem na zdjęciu (możesz użyć zabawnych filtrów dostępnych lub w Snapchacie)

- Dodawanie zdjęć - zacznij myśleć o Insta Story jak fotograf i fotografuj swoim telefonem pionowo

- Dodawanie 15 sek video (Focus mode fajnie rozmywa, ale najbardziej praktyczny jest Hands Free mode)

- Boomerangi

- Slow motion (iPhone - wbudowana opcja, Android - Slow Motion Video FX apka)

- Timelapsy (Hyperlapse apka)

- Screen shoty Twojego ekranu telefonu jak np. słuchasz muzyki

- I moje ulubione - mozaiki fotograficzne (Najlepsza apka ever - Unfold, oprócz tego polecam apke Story Art i Canva)

 

* Extra tip - Czasem nagrywam video swoją lustrzanką i edytuję je w Adobe Premiere i ucinam je na 15 sekundowe kawałki, by dodać je na Insta Story. To jest jednak troszkę grubsza kmina. Jeśli jesteś zainteresowana to chętnie napiszę/nagram osobny poradnik

 

Inne przydatne triki do stosowania na Insta Story

- Oznaczaj innych ludzi, pokazuj ich pracę u siebie, doceniaj ich kreatywność

 

 

- Używaj hashtagów. Tak, na insta story działają hashtagi i mają MOC. Jeśli dobrze wybierzesz hashtag to możesz mięć najwięcej wyświetleń właśnie z niego. Słyszałem, że możesz dodać maksymalnie 10 hashtagów na jednym story, ale przeprowadziłem wiele prób i dla mnie najlepiej działa dodawanie maksimum 3. Z reguły jednak używam 1-2.

Jakich hashtagów powinnaś używać?

To zależy do jakich ludzi chcesz dotrzeć. Na początku używałem głównie #destinationweddingphotographer teraz używam #fotografiaslubna #fotografslubny #krakow #sesjazdjeciowa #sesjanarzeczenska #sesja #slub2019 #slub2020

Jak dodać hashtag, by nie zaśmiecił Twojego story?

Zaznaczasz “Text”, wpisujesz swój hashtag a potem zaznaczasz całość i klikasz “eye dropper” (nie wiem jak to się nazywa po polsku ^^). Następnie znajdujesz pustą przestrzeń na swoim obrazku. Zmniejszasz hashtag używając dwóch palców i przesuwasz go na tą przestrzeń skąd pobrałaś próbkę eye dropper-em.

 

- Geotagi. To jest brain breaker dla mnie. Używajcie geotagów. To podnosi widzialność baaaaardzo. Wystarczy, że zaznaczysz lokalizację (to samo miejsce gdzie wybierasz ankiety i GIFy). Najlepsza rzecz apropo geotagów jest taka, że możesz wybrać lokalizację taką jaką chcesz. Jeśli więc chcesz dotrzeć do ludzi ze Szkocji mimo, że jesteś w Krakowie nic nie stoi na przeszkodzie!

unnamed (1).jpg
 

 

- Dawaj wartość. Nie mów tylko o sobie. Zapytaj: “jak się dzisiaj czujesz? Napisz mi priva jeśli mogę jakoś pomóc lub chcesz po prostu porozmawiać”. Pytaj o opinię. Angażuj się. Bądź empatyczna

- Call to actions. To jest temat na inny artykuł, ale postaram się w jednym zdaniu Ci powiedzieć o co chodzi. To są działania, które robisz, by inni…podjeli jakieś działanie, np. “Jeśli lubisz moje video napisz co myślisz w komentarzu pod nim”, “Wejdź na moją stronę, by zobaczyć nową historię!”

- Bądź sobą, nie udawaj kogoś kim nie jesteś, ale pamiętaj, że ludzie nie lubią pesymizmu i czarnowidztwa. Staraj się wszystko utrzymać w pozytywnym wydźwięku

- Nie krytykuj czy tym bardziej nie hejtuj innych. Nigdy, przenigdy. To nie Twoja sprawa jak ktoś robi pewnie rzeczy i dlaczego. Skup się na sobie i swojej pracy. Nie oceniaj innych

- Używaj Insta Story, by przekierować swoich obserwujących gdzie indziej np. na Facebook, YouTube, swoją stronę

 

* I ostatni dodatkowy tip, który jest jednym z potężniejszych narzędzi na Insta Story, którego…nie stosuję. Live. Naprawdę nie ma nic mocniejszego niż Live. Jak zaczynasz Liva to każdy to widzi. Dlaczego tego nie używam? Ponieważ to moja pięta Achillesowa. Mam nadzieję, że kiedyś się przełamię :)

UPDATE:

Już stosuję :)

 

Dzięki za przeczytanie. Jeśli czegoś potrzebujesz, masz jakieś pytanie lub przemyślenia to pisz śmiało <3

M