Jak stworzyć prawdziwe emocje na sesji

 
 

Często dostaję od Was pytanie o emocje i w jaki sposób robić naturalne, niepozowane zdjęcia.


Dlaczego pragniemy wywoływać w ludziach emocje?

Chcemy uwalniać z ludzi emocje z kilku powodów:

 • By mieć naturalne zdjęcia

 • By fotografowane osoby świetnie się bawiły na sesji i nie stresowały/spinały się

 • By nasi klienci mieli piękną emocjonalną pamiątką

 • Byś Ty jako fotograf czuł się dobrze i spełniony ze swojej pracy

emocje i naturalne zdjecia

W jaki sposób stworzyć prawdziwe emocje na sesji czy to z parą czy podczas sesji portretowej?

Powiem Wam szczerze, że większość rzeczy, które robię dzieją się na podświadomym poziomie. Kieruję się intuicją i tym jak pewne rzeczy po prostu czuję. Postaram się jednak rozbić moje podejście na czynniki pierwsze, by choć troszkę dać Wam wgląd w to w jaki sposób buduję atmosferę na sesji i dbam o kontakt z fotografowanymi osobami.Poznaj. Pytaj. Słuchaj.

Moja praca zaczyna się już na długo przed wyciągnięciem aparatu, ba przed umówieniem się na sesję. Chcę poznać moją parę lub osobę, której będę robił sesję jak najlepiej. Angażuję się w relację. Zadaję pytania. Chcę wiedzieć jak najwięcej.

 • Jakie są Wasze marzenia?

 • Co lubicie?

 • Czego nie lubicie? Dlaczego?

 • Co Wam się marzy?

 • Opowiedz mi o tym jak się poznaliście?

 • Co Wam się najbardziej podoba na zdjęciach? Jaki klimat lubicie najbardziej?

 • Jacy jesteście? Jak się poznaliście?

 • Czy jest coś czego się boicie?

Itd. itd. itd.

Nie jest to wywiad. Jest to szczere zainteresowanie drugą osobą. Chcę ich jak najlepiej poznać, by zbliżyć się do nich i otworzyć na siebie. Chcę żeby mi zaufali i zobaczyli, że nie jestem tylko fotografem. Chcę być ich partnerem.

Jest różnica między słuchaniem a słyszeniem. Słuchaj. Zapamiętuj. Ja mam notesik, w którym zapisuję wszystkie szczegóły po spotkaniu z parą. Nie tylko na temat ślubu, ale właśnie na temat tego jak on jej się oświadczył. Co się marzy dziewczynie przed sesją kobiecą. Może uwielbia minimalistyczny rustykalny klimat? To wynajmę mieszkanie właśnie w takim klimacie. Cały czas powtarzam, że praca fotografa to w 90% psychologia i poznawanie historii drugiego człowieka a w 10% robienie zdjęć.

Jak robić naturalne zdjęcia? Poznając historię drugiego człowieka i tworząc historię o tym człowieku. Może jest jakieś emocjonalne miejsce dla tej osoby? Zabierz ją tam. Może jest jakaś muzyka, która wyjątkowo pobudza daną osobę? Przygotuj się przed sesją. Zgraj ją na telefon i puść ją podczas sesji na przenośnym głośniku. Znam fotografa, który zrobił niespodziankę swojej parze i sprowadził ich ukochanego Fismolla na sesję, który zagrał na gitarze przy wodospadzie. Para niczego się nie spodziewała. Ich emocje były nie do opisania.

budowanie relacji z para na sesji


Muzyka

Uwielbiam puszczać muzykę podczas sesji. To zawsze buduję klimat. Jeśli chcę rozluźnić osobę, to puszczam jakieś wesołe kawałki z lat 80, 90. Jeśli chcę zbudować bardziej melancholijny klimat to puszczam Sigur Rosa lub Novo Amor. Muzyka ma niesamowitą moc w uwalnianiu emocji.

jak stworzyc emocje i naturalne zdjecia na sesji (18 of 1).jpg

Rozmowa podczas sesji

Może się powtórzę, ale to naprawdę ważne. Rozmowa z parą lub modelką/modelem podczas jest niesamowicie ważna. Ja od początku traktuję swoje fotografowane osoby z jak największą otwartością, sympatią i jak najlepszych przyjaciół. Zanim wyciągnę aparat spacerujemy, rozmawiamy. Całą sesję zawsze traktuję jako fajnie wspólnie spędzony czas, spacer w trakcie którego możemy wstąpić na kawę lub na pizzę. Pierwsze co zawsze mówię: “po prostu potraktujcie to jako wspólną randkę, gdzie poszliście na spacer. Możecie robić absolutnie wszystko na co macie ochotę jakby mnie tu nie było. Ja Wam będę dawał wskazówki. Jeśli z czymkolwiek nie będziecie czuli się komfortowo to mówcie mi odrazu”.

jak stworzyc emocje i naturalne zdjecia na sesji (19 of 1).jpgSprawdzanie aparatu na niby

Mam taki fajny sposób, że czasem mówię “Niczym się nie stresuj, narazie nie robię zdjęć, po prostu sprawdzam sobie światło i ustawiam aparat”. Co jest oczywiście kłamstwem (ale takim malutkim w dobrej wierze :)). I fotografowana osoba czuje się wyluzowana, bo przecież sprawdzam sobie tylko ustawienia. W między czasie gadam pierdoły i rozśmieszam ją. I w momencie kiedy ta osoba niczego się nie spodziewa to ja czekam jak ten sokół z wymierzonym aparatem, by złapać ją jak ona się uśmiecha :) Często są to najfajniejsze zdjęcia z całej sesji.

jak stworzyc emocje i naturalne zdjecia na sesji (20 of 1).jpg

Wizualizacja

Proszę o zamknięcie oczu (i nie podglądanie) i:

Jeśli jest to jedna osoba to mówię:

“Wyobraź sobie, że leżysz na plaży…słoneczko…Ty leżysz w bikini…nagle podchodzi do Ciebie przystojny mulat z sześciopakiem…zaczyna Cię wachlować palmą, podaje moczajto do ust i delikatnie smyra paluszkiem po udzie, coraz wyżej i wyżej…”

Masz już całą gamę pozytywnych emocji mimicznych na jej twarzy :) Oczywiście nie musisz używać przykładu przystojnego mulata. Może być dwóch mulatów.

lub

“Przypomnij sobie swój najlepszy, najbardziej delikatny i sensualny pocałunek jaki w życiu miałaś…” Niekoniecznie z mulatem.

jak stworzyc emocje i naturalne zdjecia na sesji (3 of 1).jpg


Jeśli jest to para to np.:

“Wyobraźcie sobie teraz dokładnie, ale tak bardzo dokładnie, dokładnie ze szczegółami wszystkimi…co najbardziej lubicie ze sobą robić…”

Zupełnie nie wiem dlaczego zawsze wszyscy myślą o sprośnych rzeczach…


Wyszeptaj sekretPoproś parę, by wyszeptali sobie jakiś sekret. Najlepiej sprośny. Co w sobie lubią najbardziej. Co lubią najbardziej ze sobą robić. Może też być mniej sprośne. Za co siebie kochają. Co w sobie kochają najbardziej. Sprośne rzeczy jednak działają lepiej :D


Napisz list

Poproś parę, by napisali do siebie list miłosny, w którym napiszą co do siebie czują, za co siebie kochają i jak wyobrażają sobie wspólne życie razem. Nie musi to być coś mega romantycznego. Ja często mówię, że może to być kilka zdań od serca tak jak czują. Że właściwie to może to być śmieszne i żartobliwe jeśli taką czują. Stań w bezpiecznej odległości i poproś ich o odczytania sobie swoich listów. Czytanie i pisanie do siebie listów wywołuje w ludziach tak niesamowite emocje, łzy wzruszenia i śmiech, że ciężko mi to ująć nawet w słowa. Poproś parę, by zachowali swoje listy. Będą mieli pamiątkę na lata. Za 5, 10 lat wygrzebią je z szafy i wszystkie emocje wrócą na nowo.

Nikt w dzisiejszych czasach i w dobie internetu nie pisze już do siebie listów. Dlatego często jest to tak niesamowicie emocjonalne przeżycie przelać swoje uczucia na papier i je przeczytać swojej ukochanej osobie.

Tańcz

Nazwij mnie szaleńcem, ale uwielbiam tańczyć ze swoimi parami lub modelkami :) Puszczam swoją ulubioną muzykę i po prostu się bawię i wydurniam. Zachowuję się często jak nienormalny. Znam salsę, więc czasem pokazuję swojej parze podstawowe kroki i obroty, i zachęcam ich do zabawy. Oni podłapują szybko i zaczynają się świetnie bawić, a ja…robię zdjęcia :)

Baw się. Bądź dużym dzieckiem z aparatem.

Sexy as fuck

Stwierdzenie “sexy as fuck” wpadło mi do głowy po tym jak zacząłem puszczać na sesjach kobiecych kawałek: “You’re sexy and you know it”. Na czym polega “sexy as fuck”? Na tym żeby zrzucić z siebie presję bycia atrakcyjnym, seksi, kobiecym i ładnym. To co nas często blokuje to ta presja czy wyjdziemy dobrze na zdjęciach. Co robię? Zachęcam do bycia seksi w najbardziej prześmiewczy sposób jaki mi przychodzi do głowy (często pokazując na sobie. Boże widzisz i nie grzmisz). Ma to na celu tylko i wyłącznie rozluźnić fotografowaną osobę.


Dziwne dźwięki

Czasem wydaję dziwne dźwięki podczas fotografowania typu: “oh yeah! Ale jesteście zajebiści!”Komplementuj i pokazuj zdjęcia na aparacie

Już ostatnia rada jaka mi chyba przychodzi na myśl to po prostu szczere komplementy. Nic tak nie podbudowuje jak powiedzenie komuś: “Nawet nie masz pojęcia jak wychodzisz pięknie na zdjęciach. Masz cudowny, mega fotogeniczny uśmiech”.

Nie bądź gołosłowny. Pokaż Im zdjęcia na aparacie. Wtedy poczują, że nie ściemniasz i doda im to jeszcze większej pewności siebie.


Dziękuję za przeczytanie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania do mnie lub chciałabyś, chciałabyś po prostu nawiązać ze mną kontakt to wbijaj do mnie na Instagrama :)

Hej!

xoxo,

M

PS.

Jeśli masz ochotę to zapraszam Cię też do obejrzeniu odcinka na swoim kanale YouTube, gdzie również mówię o emocjach i naturalnych zdjęciach na sesji: