Jak odnalazłem swój styl w fotografii

 
 
jak odnalezc swoj styl w fotografii
 

Jak odnaleźć swój styl w fotografii?

To pytanie, które dostaję coraz częściej. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama. Eksploruj, doświadczaj, próbuj różnych rzeczy, nie ograniczaj się do tego co należy robić. Rób nowe rzeczy w taki sposób jaki nie należy robić. Wychodź ze swojej strefy komfortu. Otwórz serce na świat i na to co Cię otacza. Kieruj się intuicją i tym co Ci się podoba, a nie tym co należałoby zrobić, bo inni tego oczekują. Jeśli podobają Ci się stare fotografie analogowe, poruszone zdjęcia i małe nasycenie kolorów to obrabiaj w ten sposób i nie słuchaj ludzi, że powinnnaś to robić inaczej.

Jak ja odnalazłem swój styl?

Najlepsze jest to, że nie wiem czy go odnalazłem. Czemu to jest najlepsze? Bo to sprawia, że non stop się rozwijam. Szukam nowych rzeczy. Odkrywam, eksploruję, bawię się tym. Nie stoję w miejscu. Mam swój określony sposób obrabiania zdjęć, który lubię, ale nie ograniczam się tylko do niego. Czasem obrobię sobie zdjęcia jaśniej i cieplej, a czasem ciemnej i bardziej mrocznie.

Odnalezienie stylu fotografii w moim przypadku było jak uderzenie pioruna. Nigdy nie myślałem, że będę chciał żyć z fotografii i fotografowałem sobie tylko widoczki i znajomych hobbystycznie skupiając się tylko na tym, by zdjęcia były ostre i odpowiednio nasycone. Z początkiem 2018 roku napotkałem jednego fotografa do którego wybrałem się na warsztaty, do Rafała Bojara i to spotkanie zmieniło wszystko. Od tamtej pory obrałem podobną drogę fotografowania i opowiadania historii. Nie poprzestałem jednak tylko na tym. Eksplorowałem dalej. Szukałem przeróżnych inspiracji i fotografów w internecie wszystko zapisując w notatniku. Uzbierałem Ich naprawdę pokaźną liczbę. Jest jednak kilku takich, których styl podoba mi się najbardziej. Za chwilkę podam Ci całą listę jakbyś chciała sobie przejrzeć.

Obecnie jestem na etapie, gdzie największą inspiracją są dla mnie są stare filmy i fotografie, czyli po prostu powrót do korzeni. Dużo ziarna, nieostrości, klimat, magiczna poświata, niedopowiedzenia w dużych światło cieniach i skupienie się rejestrowaniu wspomnień a nie tylko robieniu portretów.

Tak więc ogromny wpływ mają na mnie melancholijne teledyski i filmy (szczególnie Wesa Andersona i Pawlikowskiego).

Na mój styl jednak duży wpływ ma to, że pozwoliłem sobie robić rzeczy i fotografować w taki sposób jaki mi się podoba i jaki w głębi serca czuję. W momencie kiedy przestałem się przejmować co inni pomyślą o moich zdjęciach zacząłem odkrywać swój styl. Co z tego, że sepia jest passe? Co z tego, że cyfrowe zdjęcie przerobione na analog nie wygląda tak dobrze jak prawdziwy analog? Co z tego, że na poruszonym zdjęciu nie widać twarzy? Co z tego jeśli mi się to podoba. W momencie kiedy pozwolisz sobie na to i się uwolnisz od presji społecznej, że musisz robić rzeczy tak jak inni tego oczekują odblokujesz się.

Obiecana lista WSZYSTKICH fotografów, którzy mieli na mnie kiedykolwiek jakikolwiek wpływ i mnie czymś zainspirowali :) Niektórych z nich bardzo dawno już nie przeglądałem.

Ojcowie fotografii:

  • Vivian Maier

  • William Egglestone

  • Henri Cartrier


Moi TOP (Instagram): 


@pulsefilm

@thekitcheners

@ivantraykovich

@elemay

@bialykadr

@joelandjustyna

@carolkuntjoro

@ericrene.penoy

@niravphotography

@elisabettmarzetti

@lightsomestudio

@jane_iskra

@layersphoto

@storyofeve

@Brookeshaden

@ellemaywatsonNajbardziej epicki stuff fotograficzny ever:


http://thekitcheners.co.uk/2015/12/one-fine-year-our-2015-retrospective.html


Ulubieni fotografowie marketingowi:Ulubieni fotografowie ślubni:
Inni:


Dzięki za przeczytanie!

xoxo,

Michał :)