Jak obrabiać zdjęcia pod słońce w programie Lightroom - cz.1

 
 

W dzisiejszym artykule pokażę Wam w jaki sposób obrabiam zdjęcia ludzi zrobione pod słońce.

Mam dwa różne style obróbki w tego typu zdjęciach.

1. Jasny, skoncentrowany na twarzy

Priorytetem jest dla mnie dobrze doświetlona twarz. Przy tym rodzaju obróbki często przepalam tło (i nie ma w tym nic złego), bo najważniejsza jest dla mnie osoba na zdjęciu. Ten sposób najczęściej stosuję przy bliższych portretach.

2. Ciemny, skoncentrowany na klimacie zdjęcia

Priorytetem jest dla mnie klimat na całym zdjęciu. Całość jest bardziej dramatyczna. Ten sposób stosuję najczęściej przy dalszych portretach lub np. gdy fotografowane przeze mnie osoby poruszają się, oddalają lub stoją w większej odległości ode mnie.

W pierwszej części tego artykułu skupimy się na sposobie jasnym.

Sposób nr 1 - Jasny

Wrzucamy surowe zdjęcie naszej blond piękności do Lightrooma

jak obrabiac zdjecia pod slonce w Lightroomie 1

Wrzucamy nasz preset lub dostosowywujemy ogólne ustawienia do danego zdjęcia.

Ja używałem swojego preseta Film 4

Poniżej znajdziesz ustawienia bez żadnych wprowadzonych modyfikacji

Zawsze po wprowadzeniu preseta rozpoczynam od balansu bieli. W tym wypadku jest dobrze ustawiony, więc nie wymaga zmian. Co zrobić i jak rozpoznać, że balans bieli jest zły? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo ja w większości wypadku kieruję się intuicją czy zdjęcie po prostu mi się podoba. Mam na to jednak 2 sposoby. Sposób 1 jest taki, że biorę kroplomierz (to urządzonko na lewo od balansu bieli) i szukam białego lub szarego punktu na zdjęciu po czym klikam w ten punk kroplomierzem. Balans bieli powinien ustawić się jak najbardziej naturalnie co jest punktem wyjściem do dalszej obróbki. Drugi sposób to “na oko”. Jeśli po prostu widzę, że zdjęcie w ogólnym odczuciu jest zbyt zielone (np. kolor skóry) to ciągnę delikatnie paseczek magenty w prawo i odwrotnie jeśli jest zbyt różowe. Jeśli zdjęcie jest zbyt ciepłe to ciągnę pierwszy pasek balansu bieli w lewo i odwrotnie jeśli jest zbyt chłodno.

Kolejnym krokiem podczas mojej obróbki jest dostosowanie ogólnej ekspozycji zdjęcia (Slider Exposure).

Są dwie możliwości. Zdjęcie jest zbyt jasne lub zbyt ciemne. I ponownie tutaj kieruję się intuicją tym co po prostu mi się podoba. W tym wypadku kieruję się twarzą i ogólnym klimatem zdjęcia. W moim odczuciu zdjęcie jest troszkę zbyt jasne (po prostu lubię ciemniejsze, bardziej klimatyczne zdjęcia), więc obniżymy ekspozycję.

jak obrabiac zdjecia pod slonce w Lightroomie 5.jpg

W moim odczuciu zdjęcie wygląda już naprawdę fajnie i nie wymaga dalszych modyfikacji, jednak kolejnym krokiem przy tego typu zdjęciach byłoby “wyciągnięcie” twarzy i ciała ze zdjęcia.

Używam do tego filtru radiacyjnego.

jak obrabiac zdjecia pod slonce w Lightroomie 6.jpg

Jak zauważyłeś rozpoczynam od zaznaczenia kółeczkiem samej twarzy. Kolejnym krokiem będzie delikatne “wyciągnięcie” twarzy. Używam do tego slidera Contrast przesuwając go subtelnie w lewo, po czym troszeczkę wygładzam twarz przesuwając Clarity w lewo.

jak obrabiac zdjecia pod slonce w Lightroomie 7.jpg

Nie zapominam jednak o reszcie ciała. W dokładnie ten sam sposób zaznaczam popiersie przesuwając contrast w lewo (pomijam Clarity, tutaj już bym nie wygładzał).

jak obrabiac zdjecia pod slonce w Lightroomie 8.jpg


Ostatnią modyfikacją, którą bym wprowadził byłoby wyrównanie koloru skóry na dłoni dziewczyny. Jak zwrócisz uwagę dłoń jest troszkę jaśniejsza od reszta ciała.

Łapiemy pędzelek zaznaczamy rękę i wyrównujemy koloryt. Ja w tym wypadku przesunąłem contrast w prawo i ociepliłem dłoń przesuwając balans bieli w prawo.

Warto mieć zaznaczoną opcję Auto Mask. Zaznaczanie nie wyjdzie wtedy poza granice dłoni (przynajmniej nie powinno).

jak obrabiac zdjecia pod slonce w Lightroomie 9.jpg


Zdjęcie jest już gotowe. Nic bym w nim już nie zmieniał :)

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 10


Bonus Tip: Często może być Ci ciężko złapać ostrość robiąc zdjęcia pod słońce. Zauważ jak ustawiłem modelkę na tym zdjęciu. Jej głowa zasłania słońce (jest Golden Hour - godzina przed zachodem słońca). Promienie słońca podświetlają od tyłu Jej włosy, a ja nie miałem problemu ze złapaniem ostrości na Jej twarz.


To co, obrobimy jeszcze kilka zdjęć razem? :)


Inne przykłady

I.Szybki retusz

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 14.jpg

I gotowe

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 15

II.

I gotowe

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 19III.


I teraz zrobimy coś nowego co czasem też lubię stosować. Rzucimy filtr radiacyjny z lewego górnego rogu zdjęcia tak, że delikatnie będzie nachodził na twarz dziewczyny i rzucimy fajną poświatę nadając zdjęciu klimat. Przesunąłem Blacks w prawo i Clarity w lewo.

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 22.jpg

A dalej jedziemy tak jak poprzednio, z tym że jednak w tym wypadku troszkę wygładzimy rękę.

I gotowe

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 27


To co jeszcze jedno? :)IV.


I gotowe

Jak obrabiac zdjecia pod slonce w programie lightroom 31

No to tyle :)

Dzięki za przeczytanie!

M

 
Michal BrzegowyComment