Jak jako fotograf rozwijać Instagrama

 
 
jak jako fotograf rozwijac swojego instagrama

Social Media, szczególnie Instagram jest dla mnie najważniejszym i najciekawszym narzędziem pracy w rozwijaniu swojej firmy, personal brandingu i w budowaniu społeczności. Cenię sobie również Facebook-a i uwielbiam YouTuba, ale Insta to jest po prostu moja socialowa perełka <3

Na początku nie byłem przekonany do tej platformy. Denerwowało mnie to, że musiałem ucinać zdjęcia, że moje fotografie źle wyglądają na telefonie. Musiałem dużo zmian wprowadzić w udostępnianiu zdjęć w porównaniu np. do Facebooka. Miałem wrażenie, że Instagram to jest jeden wielki spam przesiąknięty botami i sztucznością.

Co się zmieniło?

Nie będę Cię okłamywałem. To był długi proces żebym przekonał się do Instagrama. Przez pierwsze pół roku dodawałem zdjęcia na siłę, bo przeczytałem w mądrych książkach, że “Instagram ma moc”, więc ładowałem, ładowałem i ładowałem, i nic. Zero efektów. Zero komentarzy. Zero zaangażowania. Randomowi followersi/boty, którzy zaczynali obserwować a po kilku dniach klikali unfollow pogłębiali moją frustrację i byłem już o krok, żeby wykasować tą aplikację.

Jak ja się cieszę, że tego nie zrobiłem.

Studiowałem, czytałem dalej i przede wszystkim próbowałem, testowałem, uczyłem się. To co odkryłem bardzo szybko to to, że pewne rzeczy, które działają np. w realiach amerykańskich lub w innej branży niekoniecznie sprawdzają się w moim przypadku. Robiłem notatki, analizowałem i wyciągałem wnioski.

W tym artykule podzielę się swoim osobistym doświadczeniem co dla mnie jako fotografa działa (nie tylko ślubnego) w polskich realiach. Jeśli oglądasz mój kanał na YouTubie to niektóre rzeczy będą się powielać, ale myślę że warto mieć to spisane w jednym miejscu.

Zbuduj odpowiedni profil

Zaczynam od absolutnych podstaw, ale myślę że warto to poruszyć. Niech Twój profil będzie Twoją wizytówką. Twoje zdjęcie profilowe ma być Twoją twarzą. To wzbudza zaufanie na starcie. Najlepiej pozytywne, uśmiechnięte zdjęcie. Kolejna sprawa to opis. Masz ograniczoną ilość znaków, więc wykorzystaj go mądrze. Moją propozycją co do opisu jest:

 • Przede wszystkim informacja jakim fotografem jesteś (np. rodzinny)

 • Jaki typ sesji/fotografii sobie cenisz (np. naturalne, niepozowane zdjęcia / emocjonalne, intymne historie miłosne itd.)

 • Kilka prywatnych informacji o Tobie jaki jesteś / co lubisz / jak lubisz spędzać czas (np. góry, podróżnik, miłośnik filmów kryminalnych) - to przyciąga podobnych ludzi

 • Link to Twojej strony internetowej - Strona jest Twoją wizytówką


Użyj highlightsów (tych kółeczek pod opisem) do lepszego zaprezentowania Twojej pracy. Mogą to być Twoje ulubione zdjęcia ze ślubów, sesji, backstage, Twoje podróże, poradniki dla par. Ułóż je w kategoriach, żeby wszystko było osobno.

To co jest naprawdę ważne w rozwijaniu Instagrama

Mamy zbudowany profil. Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek chcę poruszyć absolutny fundament, który widzę non stop ludzie niesłusznie pomijają lub zapominają o nim.

Ustalmy na starcie, że wiem że tworzycie swojego Instagrama fotograficznego, by przyciągać swoich potencjalnych klientów i budować swoją społeczność, ale to co jest moim zdaniem największym błędem popełnianym przez ludzi, którzy budują Instagrama “firmowego” jest traktowanie swojego profilu w…firmowy, biznesowy sposób. Już tłumaczę o co mi chodzi.

Instagram to jest platforma socjalna stworzona dla ludzi, którzy dzielą się swoimi przeżyciami, rozmawiają, pokazują swoje zdjęcia co dzisiaj robili, jak się czują, wrzucają swoje selfie z pieskiem i kotkiem. Ci ludzie to są Twoi klienci. Ci ludzie widząc kolejne wystylizowane zdjęcia (nie zrozum mnie źle, takie zdjęcia też są ok, ale w odpowiednich proporcjach) widzą w Tobie kolejną firmę. A to co należy zrobić to pokazać prawdziwą LUDZKĄ twarz. Nie jestem w stanie zliczyć ile widziałem profili fotograficznych na Instagramie, gdzie nie mogę znaleźć zdjęcia osoby która jest autorem profilu. Nawet nie jestem w stanie się domyśleć jakim typem osoby jest ta osoba czytając opisy (bo ich nie ma albo są suche slogany: “kolejna wspaniała sesja z X + Y”).

Nie zapominajmy jednak, że ludzie przychodzą do Ciebie po jakość zdjęć którą reprezentujesz, dlatego to co w moim wypadku działa i to co ja proponuję to:

Wrzucać połowę (ew. 3/4) zdjęć pokazujące Twoją pracę a reszta, która będzie mniej formalna, pokazująca backstage, Ciebie, Twoje wycieczki, wgląd w Twoje życie (oczywiście w takim stopniu jakim chcesz. Każdy ma gdzie indziej tą granicę). Nie musisz robić sobie profesjonalnej sesji za każdym razem. Możesz poprosić kogoś, nawet przechodnia, by zrobił Ci zdjęcie lustrzanką w miejscu w którym akurat jesteś, a potem opiszesz to zdjęcie pokazując ludziom co robiłaś, gdzie byłaś i jak spędziłaś dzień. To jest jednocześnie tak proste i jednocześnie tak trudne dla wielu osób.

Możesz sobie robić zdjęcia na samowyzwalaczu na statywie lub w ostateczności selfie telefonem (tak też robię). Moim zdaniem takie podejście wzbudza zaufanie, przyciąga do Ciebie PRAWDZIWYCH ludzi, buduje autentyczne zaangażowanie, co w ostateczności działa korzystnie na algorytm Instagrama (Twój profil jest bardziej widoczny).

Kolejnym ogromnym błędem popełnianym przez ludzi jest fiksacja na punkcie ilości swoich followersów. Bo skoro ja mam 100 followersów to znaczy, że dupa zbita. Nie rosnę. Nie rozwijam się. Proponuję wziąć taśmę klejącą i przykleić sobie taki paseczek na telefonie w miejscu gdzie są liczby i przestać w końcu przejmować się tym czy liczba follewersów rośnie czy maleje. Pewnie to co teraz powiem będzie sprzeczne z tym co kiedykolwiek czytaliście o biznesie w internecie, ale co mi tam…Przestań obsesyjnie analizować co ludzie lubią i zacznij wrzucać to co TY lubisz. To co się Tobie podoba. To na co Ty masz ochotę. Największą pułapką w jaką wpadają influencerzy to obsesyjne wrzucanie postów, które się sprzedają wśród ich followersów i w pewnym momencie dochodzą do etapu, że instagram staje się dla nich przykrym obowiązkiem publikowania tego co ludzie chcą. Nie ma to nic wspólnego z przyjemnością. Po co coś robić skoro nie sprawia Ci to przyjemność?

Instagram wymaga ciężkiej pracy i dużego nakładu cierpliwości, i jedynym sposobem, by ciągnąć to dalej to robić tylko to co sprawia Ci przyjemność.

Regularność

Słuchajcie żeby to działało Instagram wymaga systematyczności. Ja wrzucam od roku czasu zdjęcia codziennie. Minimum 1, ale najczęściej kilka razy dziennie z odstępami co najmniej 4 godzinnymi. Są aplikacje, które mogą za Ciebie wrzucać posty z wcześniejszym zaplanowaniem. Aczkolwiek ja z nich nie korzystam. Wszystko robię w czasie rzeczywistym. Ale jeśli nie masz czasu to polecam: Hootsuite, Bufer lub Later. Kolejna bardzo ważna kwestia to Insta Story. 10-20 postów na Insta Story dziennie. To naprawdę nie jest trudne. Tutaj rozwinąłem temat.

Hashtagi i Geotagi na Instagramie

Tak. Hashtagi mają znaczenie. Masz do dyspozycji 30 hashtagów. Ja korzystam ze wszystkich. Możesz je wkleić w opisie zdjęcia lub w komentarzu pod spodem. Ja wybieram tą drugą opcję ze względu na lepszy wygląd. Robię to w ten sposób, że mam zapisane w notatniku różne zestawy hashtagów, które poprzedzają 5 kropek jedna pod drugą.

.

.

.

.

.

#fotografiaslubna #fotografslubnyrakow…

Te 5 kropek sprawia, że mój komentarz chowa się i hashtagi nie są widoczne dopóki ktoś nie kliknie w ten komentarz.

Jakich hashtagów używać to temat rzeka. Ja łącze hashtagi fotograficzne takie po których mogą znaleźć mnie potencjalni klienci z takimi, którymi chciałbym przyciągać ludzi z niszy którą lubię np. #podróże #góry #tatry #poezja #sztuka.

Często tworzę zupełnie nowy zestaw hashtagów jeśli wrzucam zdjęcie z “innej bajki” np. z moim psem. Wtedy wrzucam #szczeniak #piesek #pieseł itd. przez co docieram do zupełnie nowej grupy odbiorców niż wcześniej.

Zawsze używaj geotagów, czyli dodawaj lokalizację do zdjęcia. Ludzie też mogą znaleźć Cię w ten sposób. Oprócz tego polecam korzystania z nowej funkcji Instagrama czym jest Alternatywny tekst (ALT Text) do każdego zdjęcia. Sprawia to, że Twoje zdjęcie z Instagrama jest widocznie w wyszukiwarce Google! Czyli ALT Text to jest innymi słowy SEO Twojego Instagrama! Świetna sprawa. Naprawdę warto. Ja po po prostu opisuję co przedstawia zdjęcie dodając kilka słów kluczowych np. sesja ślubna w lesie fotografia ślubna kraków

Opisy na Instagramie

Kolejna bardzo ważna kwestia zaniedbywana przez ogrom ludzi.

Czy ludzie czytają opisy na Instagramie? Tak, czytają.

Tutaj zamiast się rozpisywać odeślę Cię do swojego filmu na YouTube, w którym rozwinąłem temat.

Czy spójność profilu na Instagramie ma znaczenie

Teoretycznie ma. Praktycznie nie ma. Fajnie jeśli masz spójność kolorystyczną i tworzysz sobie różne mozaiki z feeda i faktycznie ma to pozytywny wpływ na to w jaki sposób odwiedzające Cię nowe osoby spostrzegają Twój profil (szczególnie pierwsze 9 zdjęć), ale w praktyce to nie ma znaczenia. Najważniejsze są czynniki, które omówię w następnym podpunkcie.

Content - Zaangażowanie - Dystrybucja

Nie wystarczy mieć ładne zdjęcia. Wiem, że jest mnóstwo profili, które mają mnóstwo followersów prezentujących tylko świetną fotografię nic innego nie robiąc, ale w moim wypadku to nie wystarczyło, więc musiałem pójść o 100 kroków dalej.

Content to jest wartość jaką dajesz ludziom, czyli innymi słowy powód dla którego inni ludzie mieliby Cię obserwować, coś kupić od Ciebie lub po prostu zostać. Na content składa się mnóstwo rzeczy. Mogą to być porady. Może to być wszelako rozumiana rozrywka. A może to być po prostu świetny storytelling. Musisz być wartościowy w social media. Dawać od siebie coś więcej niż tylko zdjęcia jeśli chcesz się przebić.

Cały content pójdzie na marne bez zaangażowania. Zaangażowanie jest kluczem. Musisz rozmawiać z ludźmi. Odpisywać na wszystkie komentarze. Samemu zaczepiać ludzi na Instagramie. Komentować ich zdjęcia. I w ten sposób oni przyjdą do Ciebie, by sprawdzić kim jesteś i jeśli masz dobry content to zostaną.

Dystrybucja to są wszystkie czynności, które podejmujesz do pokazywania ludziom swojego contentu. Co z tego, że masz świetny content jeśli nikt go nie może zobaczyć. Więc dystrybucją będzie np. udostępnianie Twoich nowych postów ze swojego bloga na Insta Feedzie i Insta Story.

Jak zdobywać nowych obserwujących i klientów poprzez Instagrama

I na koniec zostawiłem coś na co pewnie najbardziej czekaliście :)

Jest 6 sposobów na zdobywanie nowych obserwujących i klientów poprzez Instagrama:

 1. Ściąganie ludzi z Twoich innych Social Media np. z Facebooka lub YouTuba

 2. Hustling - Poświęcanie kilku godzin dziennie na autentyczne komentowanie profili Twoich potencjalnych klientów lub osób z Twojej niszy

 3. Udostępnianie Twojego contentu przez inne osoby u siebie (teoria wdzięczności)

 4. Płacenie influencerom za promocję

 5. Reklamy

 6. Używanie botów Follow-Unfollow czy do komentowania postów

Probowałem każdą z tych opcji oprócz 6. i najlepsze rezultaty mam z hustlingu i reklam. Hustling jest świetny dla osób, które nie mają pieniędzy. Najlepiej jednak połączyć to z reklamą. W jaki sposób tworzyć reklamy nagrałem 2 filmy na swoim kanale do obejrzenia których Cię gorąco zachęcam:

 1. Jak stworzyć reklamę na Facebooku i Instagramie

 2. Jak zrobić skuteczną reklamę

Dzięki za przeczytanie.

Mam nadzieję, że troszkę pomoże Wam to w rozwijaniu swoich profili :)

Wpadaj do mnie na mojego Instagrama i jeśli masz ochotę to zostań na dłużej. Będzie mi mega miło <3

Ściskam!

Michał