Czy talent ma znaczenie?

 
 
czy talent ma znaczenie
 

Znalazłaś swoją pasję, ale czujesz, że nie masz wystarczająco dużo talentu albo, że w ogóle go nie masz, by robić piękna zdjęcia. Czujesz, że czegoś non stop Ci brakuje, Twoim zdjęciom, Twojej pracy, Twoim historiom, Twojej obróbce.

Czujesz, że nigdy nie będziesz robić takich zdjęć jak fotografowie, którymi się inspirujesz, bo nie masz “tego czegoś”, co cały świat nazywa talentem.

Jedyną rzeczą, którą Cię blokuje nie jest Twój brak talentu, a Twoja głowa.

Nie wierzę w coś takiego jak talent. Wiele razy usłyszałem i słyszę, że mam ogromny talent, że robię “takie” zdjęcia w tak krótkim czasie. Bardzo mi to schlebia i jest mi naprawdę miło, ale zdradzę Ci sekret - To nie jest kwestia talentu, że robię “takie” zdjęcia. To jest kwestia dwóch rzeczy i uważam, że obie możesz się nauczyć i zmienić.

  1. Twoja wrażliwość i empatia. Twoja otwartość do nauki, do poznawania nowych rzeczy, duża wrażliwość emocjonalna i tzw. wewnętrzny ogień do tego co robisz

  2. I drugi punkt, najważniejszy - ciężka praca

To co ma znaczenie to ciężka praca, nie talent. Widząc wielkich artystów, czy ludzi którzy osiągnęli ogromny sukces większość widzi “wizjonera z ogromnym talentem”. Ok, nie zaprzeczam, że ten ktoś musiał mieć wizję na którą składa się pkt 1., ale tego co większość ludzi nie widzi to to ile ta osoba włożyła pracy w swój sukces i w opanowaniu mistrzostwa w swoim fachu. I gwarantuję Wam, że to nie ma nic wspólnego z wrodzonym talentem.

Musisz włożyć ogromną ilość pracy, by zostać ekspertem w swojej dziedzinie, setki, tysiące godzin.

Dlatego powtarzam to non stop, że wszystko zaczyna się od pasji, bo to ona sprawia, że się nie poddajesz i “jedziesz dalej”. Jeśli zabierasz się za robienie czegoś co jest Ci obojętne to się wypalisz szybciej niż myślisz. Musisz po prostu cholernie kochać to co robisz, żeby się nie poddać.

Jeśli naprawdę kochasz to co robisz to spędzisz setki godzin na eksplorowaniu, pisaniu, czytaniu, rozmawianiu i robieniu rzeczy, które uwielbiasz i będziesz wciąż szczęśliwy. Jeżeli zaczniesz robić to samo bez pasji, skończy się to frustracją i ostatecznie to olejesz.

Nie wierzę w talent

Wierzę w:

Miłość do tego co robisz + Ciężką pracę

 

Zostań ekspertem w swojej niszy

Każdy gdzieś zaczynał. Powtarzam to non stop - żyjemy w najlepszych czasach jakich nam przyszło żyć. Internet i Social Media dają nam nieograniczone możliwości robienia czegokolwiek chcemy z każdego zakątka planety niezależnie od tego czy żyjesz w metropolii czy małej wiosce z 20 mieszkańcami (o ile masz dostęp do internetu, ale zakładam że masz skoro to czytasz).

Koniec z wymówkami, że nie mam talentu, że nie mam czasu, pieniędzy albo że żyję w mieście gdzie ludzie…itd. itp.

Nie potrzebujesz talentu, bo nie ma czegoś takiego.

Masz czas, tylko źle go organizujesz. Każdy z nas spędza co najmniej 2 godziny dziennie na nic nierobieniu, oglądaniu serialu czy bezsensownym przeglądaniu Facebooka, ja też.

Nie potrzebujesz pieniędzy, by zacząć. Całą dostępną wiedzę znajdziesz w internecie za darmo.

Zacznij odkrywać. Ucz się. Rób notatki. Próbuj nowych rzeczy, ponoś porażki, wyciągaj wnioski.

Nie jestem Wam w stanie nawet powiedzieć ile godzin spędziłem na czytaniu fotograficznych książek, forów, blogów, analizowaniu innych fotografów pracy albo rozmawiając z innymi. I wciąż to robię. Ten proces się nie skończył i nigdy się nie skończy, bo zawsze będzie pole do dalszej nauki i rozwoju.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Podejmij ryzyko

Czym jest strefa komfortu? Wyobraź sobie dużą bańkę mydlaną w której żyjesz. I w tej bańce jest Ci zawsze ciepło i bezpiecznie, ale za każdym razem gdy zbliżasz się do jej krańców zaczyna Cie dopadać dreszcz i stres. A jak musisz z niej wyjść to czujesz się naprawdę zestresowana i źle, dlatego czym prędzej wracasz do swojej bańki.

Musisz wychodzić ze swojej strefy komfortu, non stop. Nie ma innej drogi.

Najgorsze w tym jest to, że za każdym razem będzie to niekomfortowe.

Najlepsze w tym jest to, że za każdym razem Twoja bańka będzie rosnąć i będzie coraz większa, przez co będziesz czuć się coraz pewniej siebie i bardziej komfortowo z coraz większą ilością rzeczy i sytuacji.

Musimy świadomie ryzykować, próbować nowych rzeczy, odkrywać nieznane, wystawiać siebie na porażki i innych ludzi opinie. Wiesz dlaczego? Bo tylko w ten sposób będziemy się rozwijać. Jak stoisz w miejscu to tak naprawdę się cofasz. I wygląda to dokładnie tak samo jakbyś stała na ruchomych schodach. Musisz biec do przodu non stop.

Możesz czuć się przestraszona. Ja też byłem i często nadal jestem, ale wiesz co? Po fakcie zawsze czuję się dumny i szczęśliwy niezależnie od rezultatu, że odważyłem się to zrobić.

Stwórz swoją listę z mniejszymi i większymi rzeczami, które chcesz osiągnąć i zacznij planować jak to zrobić konkretnie krok po kroku. Jedno po drugim. Nie wszystko naraz.

To jest TWOJE życie. Nie ma czegoś takiego jak SZCZĘŚCIE (w rozumieniu farta) lub MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ. Marzenia się nie spełniają! Marzenia się spełnia cholernie ciężką pracą. A jedyną drogą, by to zrobić jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu, stworzenie dokładnego planu, by osiągnąć Twoje wymarzone cele i CIĘŻKA PRACA każdego dnia.

Słyszałaś kiedyś stwierdzenie: “Rób to co kochasz a nigdy nie przepracujesz ani jednego dnia”?

Odkąd robię tylko to co kocham pracuję więcej niż mój mózg jest w stanie to przetworzyć. W momencie kiedy to czytasz ja już robię kolejną rzecz.

Zacznij robić tylko to co kochasz a będziesz musiała przejść przez mękę, pasmo niepowodzeń i masę pracy, by nigdy nie wrócić do robienia rzeczy, których nienawidzisz.

 

Zbuduj swoją pewność siebie

By wychodzić ze swojej strefy komfortu musisz zbudować swoją pewność siebie i wysokie poczucie własnej wartości. Niestety zawsze będą ludzie, którzy nie będą lubić to co robisz. Zawsze znajdzie się ktoś kto Cię skrytykuje lub obrazi. Możesz ich nazwać hejterami, zazdrosną konkurencją albo po prostu kimś kto Cię nie lubi. Wiesz co jest najlepsze? Że to jest ok. Nie musisz z nimi walczyć. Nie musisz się nimi w ogóle przejmować. Zawsze podziwiam, serio podziwiam ludzi, którzy tracą swój cenny czas, by wejść na czyjś profil czy kanał, by zostawić obraźliwy komentarz. Jest tyle innych rzeczy na które można przeznaczyć te 3 minuty, a oni je tracą na takie rzeczy :)

Wrażliwość fotografów

To co zauważyłem jest największą przeszkodą większości ludzi, szczególnie fotografów (bo są to z reguły bardzo wrażliwi ludzie) to jest strach przed opinią innych ludzi i wyśmianiem. Co pomyślą moi znajomi? A co jak wejdzie Grażyna i zostawi mi kciuka w dół? A co jeśli nikt tego nie polubi? A co jeśli nie daj Boże komuś się to nie spodoba? A co jeśli, a co jeśli, a co jeśli…

Słuchajcie, powtórzę to jeszcze raz, to jest Wasze życie a nie Grażyny i Waszych znajomych. To Wy chcecie robić to co kochacie a nie Wasi znajomi, więc im szybciej totalnie przestaniecie przejmować się ich opinią tym lepiej. Co z tego co oni pomyślą? A niech sobie myślą co chcą. Niech sobie plotkują, gdybają, komentują. W momencie kiedy oni tracą czas na hejtowanię Cię Ty tworzysz kolejną zarąbistą rzecz, która zbliża Cię do realizacji Twoich marzeń.

Nie musisz być idealna i udawać kogoś kim nie jesteś

Zauważyłem, że dużym problemem w Social Media, szczególnie na Instagramie jest przybieranie masek. Udawanie, że jest się takim idealnym i w ogóle. Bądź szczera. Dziel się sobą w taki sposób jaki czujesz. Nie musisz czuć się wspaniale cały czas. Pokazując szczerość i autentyczność budujesz zaufanie. I pamiętaj, że wszystko jest ok i nikt Cię nie powstrzyma tak długo jak to co robisz będzie miało pozytywne i szczere intencje.

Zwalcz swoje obawy przed porażką i strach przed opinią innych ludzi. Nie pozwól, by ten lęk wpłynął na Twoje poczucie własnej wartości. Traktuj krytykę tylko i wyłącznie jako feedback na poziomie logicznym co możesz zmienić, by być lepszą w tym co robisz. Nie traktuj krytyki na poziomie emocjonalnym, że Ty jesteś beznadziejna.

Podsumowując

  • Koniec z wymówkami

  • Nie talent a ciężka praca

  • Twoja wrażliwość jest Twoją zaletą

  • Olej opinie ludzi

  • Bądź nieidealna

  • Ryzykuj i wychodź ze swojej bańki jak najcześciej

  • Pamiętaj, że życie to ruchome schody i jak nie biegniesz do przodu to zawsze jedziesz w tył

WOW! Ale pojechałem. Miałem niezły flow pisząc ten artykuł :)

W tle leciał Beethoven - Oda do radości, więc musiało się to tak skończyć :D

Dzięki za przeczytanie i niech moc będzie z Wami! :*

Michał