6 sposobów na zwiększenie zaangażowania na Instagramie

 
 

Artykuł ten jest rozwinięciem postu o tym W jaki sposób rozwijać swojego Instagrama.

Skupimy się tutaj na 6 konkretnych sposobach, które zwiększą zaangażowanie tzw. engagement na naszym Instagramie.

Zanim jednak przejdę do konkretów chciałbym wytłumaczyć dlaczego zaangażowanie jest tak ważne w Social Media, szczególnie na Instagramie.

Zgłębiając wiedzę z tematu marketingu i obserwując jak działają firmy rozdzieliłbym marketing na tradycyjny (telewizja, radio, bilbordy) - najmniej skuteczny, najbardziej kosztowny - i nowoczesny (Social Media i SEO). Jeśli to czytasz to prawdopodobnie nie zamierzasz inwestować w tradycyjną reklamę i dobrze. Znam zwolenników SEO, email-marketingu czy newsletterów, ale nie bardzo przepadającymi za mediami społecznościowymi. Ja jestem z drugiego bieguna. Uwielbiam Social Media, a nie przepadam za SEO i e-mail marketingiem. Nie dlatego, że uważam że nie działa. Działa, ale moim zdaniem przyszłość jest w Social Mediach. Coraz więcej ludzi emigruje z Googla na Social Media. Coraz więcej ludzi szuka usługodawców poprzez Instagrama, Facebooka, inspiruje się na Pintereście. Byłbym idiotą gdybym całkowicie olał SEO, bo jednak są ludzie, którzy szukają fotografa ślubnego wpisując go w googlach. Nie zamierzam jednak poświęcać SEO więcej czasu niż muszę ogarniając tylko podstawowe aspekty związane z podpisami pod zdjęciami i metadanymi moich zdjęć (Może kiedyś mi się to zmieni i zainteresuję się SEO bardziej).

Dlaczego w ogóle o tym mówię? Przecież post miał być o zaangażowaniu na Instagramie. I jest. Zaangażowanie w Social Mediach, w tym na Instagramie jest Twoim najskuteczniejszym marketingiem. Przebić to może tylko płatna reklama Facebookowa.


Dlaczego zaangażowanie to najskuteczniejszy marketing na świecie?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Im większe tworzysz zaangażowanie w sieci, tym bardziej widoczny jest Twój post i profil dla nieznajomych osób, w efekcie czego docierasz do większej ilości ludzi.

Pozwól że zobrazuję Ci to na przykładzie jednego ze swoich postów.

jak tworzyc zaangazowanie na instagramie fotografia 1
jak tworzyc zaangazowanie na instagramie fotografia 2

Przeanalizujmy szybko co tu się staneło ze zdjęciem Momo.

Mój post został zobaczony 14 044 razy z czego 48% kont nie obserwowało mnie wcześniej, z czego tylko 1 461 osób pochodziło z hashtagów! co to oznacza?? Że pozostała część osób, które mnie nie obserwowała pochodzi z organicznego wyświetlania się na tablicy Instagrama!! Samo z siebie bez reklam. Zapytasz, jak to?? Odpowiem - zaangażowanie. Specjalnie wybrałem post z dużym zaangażowaniem żeby podkreślić dramaturgię i powagę sytuacji.

Mam nadzieję, że przekonałem Cię już jak ważne jest zaangażowanie w świecie Social Media :)

Teraz odpowiedzmy na pytanie:

Co wpływa na wzrost zaangażowania na Instagramie

 • Ilość polubień pod zdjęciem

 • Ilość komentarzy

 • Ilość udostępnień Twojego posta

 • Ilość zapisań do ulubionych Twojego posta

Zanim podam Ci moje sposoby na zwiększenie zaangażowania to pamiętaj proszę o jednej NAJWAŻNIEJSZEJ rzeczy. Nie rób nic na siłę. Jeśli nie czujesz się dobrze z jakimś sposobem nie rób tego. Nie ma nic gorszego niż stracić serce i spójność w tym co się robi.

6 sposobów na zwiększenie zaangażowania na Instagramie:

1. Bycie personalnym

Wiem, że wiele osób z Was ma pewnie duży problem z dzieleniem się sobą i swoim życiem prywatnym, z mówieniem do kamery czy z wrzucaniem swoich zdjęć. Pewnie ciężko Wam w to uwierzyć, bo jest mnie teraz “dużo” na moich Social Mediach, ale jak zaczynałem to miałem z tym cholerny problem. 20 minut zajęło mi nagranie swojego pierwszego 15 sekundowego Insta Story. Przełamałem się jednak, bo wiedziałem “że tak trzeba”, bo to buduje zaangażowanie. Ale jest jedno ALE. Polubiłem to. Polubiłem dzielić się sobą i dawać Wam swoją energię, przemyślenia i pokazywać swój rozczochrany łeb. Na początku czułem się bardzo narcystycznie i myślałem “Boże jakie to głupie” gadać do samego siebie i robić sobie selfiaki. A potem zacząłem od Was dostawać wiadomości, że jestem najbardziej skromną i bezinteresowną osobą jaką w życiu spotkaliście. I poczułem się dobrze i troszkę mniej narcystycznie.

Bycie personalnym wpływa NIESAMOWICIE na zaangażowanie. Ludzie angażują się w rozmowę z Tobą a nie z firmami czy najlepszymi zdjęciami na świecie. Wiecie jakie moje posty mają najwięcej zaangażowania? Moje z moim psem, gdzie piszę o sobie i o tym w jaki sposób spędzam czas z Momo. Nie wierzysz? To patrz.

jak tworzyc zaangazowanie na instagramie fotografia 3
jak tworzyc zaangazowanie na instagramie fotografia 4

Nie twierdzę też, że nagle masz wrzucać tylko słodkie zdjęcia swoich szczeniaczków czy kotków :) Ale dzielenie się “sobą”, np. swoje zdjęcie na spacerze, swoje przemyślenia, pokazywanie co teraz czytasz i jakie uczucia w Tobie to wywołuje, jakie masz rytuały codziennie rano (poranna kawa w ulubionym kubeczku), jakieś swoje dziwne przyzwyczajenia czy swoje marzenia są super pomysłem. Fajnym pomysłem jest też raz na jakiś czas przedstawić się swoim nowym obserwującym np. raz na 2 tygodnie wrzucić swoje zdjęcie i napisać po prostu co lubisz i kim jesteś.

jak tworzyc zaangazowanie na instagramie fotografia 6
jak tworzyc zaangazowanie na instagramie fotografia 7


2. Wezwanie do działania tzw. “Call to Actions”

Wezwanie do działania tak zwane Call to Actions są jednym z najbardziej popularnych i mocnych sposobów na budowanie zaangażowania. Nieumiejętne jednak stosowanie tego sposobu może skończyć się marnie albo nawet bardzo marnie.

Call to Actions są to wszystkie działania, które sprawiają że Twoi odbiorcy…podejmują jakieś działanie, czyli w tym wypadku np. polubili post, skomentowali go, udostępnili dalej lub przekierowujesz swoich obserwujących gdzie indziej, np. na swoją stronę internetową.


Napewno nieraz widzieliście posty w których autor pisał:

Jeśli podoba Ci się ten pomysł to kliknij dwa razy w zdjęcie.


Call to actions możesz stosować zarówno na Insta Story jak i w opisie posta.

Podam Ci poniżej kilka pomysłów na Call to Actions. Nie wszystkie z nich stosuję, bo nie wszystkie “czuję”. Tak jak pisałem, cokolwiek nie robisz ważne żebyś czuł się z tym dobrze, bo w przeciwnym wypadku wyjdzie to sztucznie.

 • Kliknij 2x na zdjęcie jeśli to Ci się podoba!

 • Zostaw pod zdjęciem serce jeśli uważasz tak samo

 • Ten kto woli “coś” zostawia w komentarzu <emotikon jakiś>, a ten kto woli “coś” zostawia <emotikon jakiś inny>

 • Zadawanie wszelkiej maści pytań zamkniętych i otwartych

 • Wrzucasz kilka różnych zdjęć i pytasz, które się podoba najbardziej

 • Kolorowe czy czarno białe? Które wolicie?

 • “Fill the gap” np. “Moja wymarzona sesja zdjęciowa odbyłaby się w ___”

 • Oznacz swojego znajomego w komentarzu poniżej jeśli uważasz, że mogłoby mu się to spodobać


Z własnego doświadczenia najbardziej lubię zadawać pytania. Wychodzi mi to najbardziej naturalnie. Pytania zachęcają do dyskusji i tworzą zaangażowanie.

Teraz podam Ci kilka screenów dobrze i źle skonstruowanego Call to Action (w mojej subiektywnej ocenie)


Dobrze

Źle

3. Z powrotem komentowanie i lubienie

Skoro ktoś poświęcił swój czas i wysiłek, by skomentować Twój post to okaż wdzięczność, polub jego/jej komentarz i skomentuj z powrotem. Zwykłe “Dziękuję <3” lub “Bardzo mi miło” naprawdę dużo znaczy i pokaże drugiej osobie, że jesteś prawdziwy. I ta osoba będzie miała ochotę częściej nawiązywać z Tobą relacje. Efektem ubocznym jest zwiększenie zaangażowania.

4. Docenianie Twoich obecnych obserwujących

Wiecie co jest ważniejsze od poszerzania swojej społeczności? Docenianie swojej obecnej. Cały czas powtarzam, że wolę mieć 1000 wspaniałych prawdziwych obserwujących niż 10 000 osób niezainteresowanych tym co robię. Najprostszy sposób, by nawiązać kontakt ze swoimi obecnymi obserwującymi jest wejście na ich profil i zostawienie szczerego autentycznego komentarza pod którymś zdjęciem. Gwarantuję Ci, że to nie zostanie niezauważone. Jeśli ktoś zostawia komentarz pod Twoim zdjęciem wejdź czasem i też zostaw tej osobie jakiś fajny komentarz.

5. Komentowanie nowych osób ze swojej niszy

Kolejnym fajnym sposobem na budowanie zaangażowanie jest komentowanie zdjęć osób, które Cię jeszcze nie znają. Najlepiej żeby to były osoby z Twojej niszy. Co to znaczy? To znaczy, żeby interesowały się tym co Ty, czyli żeby Ich profil był podobny do Twojego. Jeśli interesujesz się fotografią natury to wyszukuj nowe osoby po hashtagach związanych właśnie z naturą i zostawiaj szczere komentarze. Im więcej tym lepiej. W ten sposób będziesz zachęcać nowe osoby do odwiedzenia Twojego profilu i odwdzięczenia się tym samym, czyli komentarzem, co w efekcie zwiększy zaangażowanie.

6. Mieszaj nisze

Nie ograniczaj się do wrzucania tylko zdjęć z Twojej tematyki, czyli np. jeśli jesteś fotografem rodzinnym to nie wrzucaj tylko zdjęć ze swoich sesji rodzinnych. Wrzucaj raz na jakiś czas zdjęcia “z innej bajki”. Przyciągniesz w ten sposób osoby z zupełnie innej niszy.

np. wrzucając zdjęcie książki, którą ostatnio przeczytałeś i używając hashtagów “książkowych” przyciągasz zupełnie nową grupę odbiorców. Otwierasz sobie nowe drzwi do ludzi, które wcześniej były zamknięte. A najlepsze jest to, że to nie wyklucza, że im się nie spodobają Twoje zdjęcia rodzinne i że sami by nie chcieli takiej sesji!

Wrzucając zdjęcia ze swoim psem/kotem używasz hashtagów psowych i kocich i przyciągasz psich i kocich freaków <3

Wrzucając zdjęcia jak pijesz kawę i używając hashstagów “kawowych” przyciągasz coffee freaków.

Wrzucając siebie w bikini i używając hashtagów #polishgirl #hotchick #sexygirl przyciągasz…nie, tego nie wrzucaj. Oni nie będą chcieli sesji rodzinnej.

I tak dalej i tak dalej :) Rozumiesz o co mi chodzi.

Dzięki za przeczytanie!

Życzę Ci miłej zabawy z rozwojem swojego Instagrama :)

M